GeriDünya Tarsus'a Hristiyan Haç Merkezi planı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Tarsus'a Hristiyan Haç Merkezi planı

Almanya'nın Köln kenti Büyükşehir Belediye Başkanı Fritz Schramma, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a bir mektup göndererek, Mersin'in Tarsus ilçesinde kurulması planlanan Hristiyan hac merkezi için destek istedi.

Schramma, mektubunda, 10 Şubatta Erdoğan'ın Köln'ü ziyareti sırasında hac merkezi konusunun gündeme geldiğini ve kendisinin destek sözü verdiğini ifade ederek, Köln Başpiskoposu Kardinal Joachim Lehmann'ın da bu konuda ricası olduğunu belirtti.

Belediye başkanı mektubunda, "Başbakan Erdoğan'ın bu konuda verdiği destek sözünden dolayı memnuniyet duydum. Hatta oraya hac merkezi için bir kilise yapılması konusu da gündeme geldi" ifadesini kullandı.

Papa 16. Benediktus'un 29 Haziran 2007 - 29 Haziran 2008 tarihleri arasındaki zamanı tüm dünyada "Aziz Paul yılı" ilan ettiğini de hatırlatan Schramma, mektubunda şu ifadelere yer verdi:

"Erdoğan'ın hac merkezi ve Paul yılına verdiği destek sözü, benim için paha biçilemez bir söz. Verilen destek hem dünyada hem de yurt içinde inanca olan hoşgörünün ne kadar önemli olduğunun bir göstergesidir.

Burada bir konuyu daha hatırlatmak isterim; Diyanet İşleri Türk İslam Birliği'nin (DİTİB) Köln'de yaptıracağı camiye, benim başkanlığını yaptığım belediye olarak da büyük destek verdik. Ayrıca Köln'de yapılmak istenen İslam karşıtı kongreye Kölnlüler olarak geçit vermedik. Kölnlüler burada diğer dinlere inananların da kendi dinlerini yaşama ve öğrenme hakları olduğunu açıkça ortaya koydu. Bu vesileyle ben de icra makamlarının en üzerinde bulunan siz Sayın Başbakan'dan bu konuda aynı hassasiyeti göstermenizi ve bu konudaki desteğinizi esirgememenizi diliyorum."

Yorumları Göster
Yorumları Gizle