GeriDünya Taliban: Militanlara yabancıları kaçırma emri verildi
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  7
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Taliban: Militanlara yabancıları kaçırma emri verildi

Afganistan'da 22 Güney Koreli rehineyi elinde tutan Taliban militanlarının, mümkün olduğunca çok sayıda yabancıyı kaçırma emri aldıkları bildirildi.

Taliban liderlerinden Mansur Dadullah, İngiliz Channel 4 televizyonunda yayımlanan açıklamasında, Taliban militanlarına kaçırabildikleri kadar çok yabancıyı kaçırmaları emri verildiğini söyledi.

Bu açıklamayı Afganistan ve Pakistan arasındaki gizli bir bölgeden yaptığını kaydeden Dadullah, militanların, rehinelerin kafalarını çocuklara kestirmeyi planladığını belirtti.

Çocuklara askeri eğitim vermek istediklerini söyleyen Dadullah, “Çocukları zalim işgalcilere ve imansızlara karşı eğitmek istiyoruz. Çocuklara cesaret kazandırmak için, onları imansızların ve casusların kafalarını keserken kullanmak istiyoruz” dedi.

KENDİSİ DE REHİNE DEĞİŞ TOKUŞUYLA SERBEST KALMIŞ

Tutuklu Taliban militanlarının serbest bırakılmasını sağlamak için yabancıların kaçırılmasının “etkili” bir yöntem olduğunu savunan Dadullah, “Adam kaçırma eylemlerine başvurmak, elbette etkili bir yöntem. Tüm militanlara, nerede olurlarsa olsunlar, her milletten yabancıları kaçırmaları emri verdim. Böylece rehine pazarlığı yapabiliriz” dedi.

Mansur Dadullah, Afganistan'da geçen mart ayında kaçırılan İtalyan gazeteci Daniele Mastrogiacomo'nun serbest bırakılması karşılığında tutuklu bulunduğu cezaevinden salıverilmişti.

Mastrogiacomo'nun serbest bırakılması karşılığında, aralarında Dadullah'ın da bulunduğu 5 Taliban mahkumun serbest bırakılması o dönemde çok eleştirilmişti.

GÜNEY KORELİ REHİNELER SAĞ

Bu arada Taliban sözcüsü Yusuf Ahmedi, ellerindeki 22 Güney Koreli rehinenin, verilen sürenin dün gece sona ermesine karşı hayatta olduğunu doğruladı.

Ahmedi, AFP'ye telefonla yaptığı açıklamada, "Sürenin dolmasından bu yana hiçbir rehine öldürülmedi, hepsi sağ” dedi.
Gazne bölgesi emniyet müdürü general Ali Şah Ahmetzay da Reuters'a yaptığı açıklamada, “Tüm gece boyunca ayaktaydım. Taliban rehinelerden birini bile öldürseydi haberim olurdu. Kimse öldürülmedi. Görüşmelere devam etmek için Taliban ile temas kurmaya çalışıyoruz” demişti.

Taliban, tutuklu bulunan 8 mensubunun rehinelerle değişilmesi için dün TSİ 23.30'a kadar süre vermişti. 8 rehinenin bırakıldığı haberleri yalanlanırken, bir rehine öldürülmüştü.

 


Yorumları Göster
Yorumları Gizle