GeriDünya Talat: Referandumu ertelemek kabul edilemez
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Talat: Referandumu ertelemek kabul edilemez

KKTC Başbakanı Mehmet Ali Talat, 24 Nisan'da yapılacak referandumu ertelemenin kabul edilebilir bir durum olmadığını belirterek, yükümlülüklerin yerine getirilmesi konusunda, ne Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş'ın ne de Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Serdar Denktaş'ın kendilerinden farklı bir tutumu olduğunu söyledi.

Başbakan Talat, Doğu Akdeniz Üniversitesi'nde (DAÜ) bu sabah başlayan ''Akdeniz Üçlemesi, Değişim, Dönüşüm, Bildirim'' sempozyumunun açılışındaki konuşmasında, Türk tarafı olarak resmi tutumlarının, referandumun 24 Nisan'da yapılması olduğunu vurguladı.

Talat, ''Tabii ki, plana yaklaşım ve referandumla ilgili farklı görüşler olabilir ama yükümlülüklerin yerine getirilmesi konusunda farklı bir tutumumuz yoktur'' diye konuştu.

Talat, BM'ye verilen, 1974 sonrası vatandaş listesi konusunda da spekülasyonlar yapıldığını belirterek, bu listenin sadece Türk tarafı değil, Rum tarafınca da BM'ye bildirildiğini, KKTC vatandaşı olan ve KKTC'de yaşayan herkesin bu listeye dahil olduğunu söyledi.

Talat, BM'ye verdikleri tüm taahhütleri yerine getirmekte olduklarını kaydetti.

"AKEL'İN KARARI BENİ HAYAL KIRIKLIĞINA UĞRATTI"

KKTC Başbakanı Mehmet Ali Talat, Kıbrıs Rum kesiminde iktidarın büyük ortağı komünist AKEL partisinin 24 Nisan'da yapılacak ''referandumun ertelenmesi'' yönündeki kararının, kendisini ''hem şaşırttığını hem de hayal kırıklığına uğrattığını'' söyledi.

Başbakan Talat, gazetecilere yaptığı açıklamada, AKEL'in referanduma ilişkin tavrını değerlendirdi. AKEL'in tavrı için, ''Hem şaşırttı, hem de aslında hayal kırıklığına uğrattı'' ifadesini kullanan Talat, şunları söyledi:

''Gerçekten kötü oldu. Çünkü bizim ihtiyacımız iki evettir. Yani hem buradan hem Güney'den evet çıkabilmesi için de AKEL'in evet demesişarttır.''

Talat, hükümet ortağı Demokrat Parti'nin (DP), ''referandumda Annan planına hayır'' deme kararı alma ihtimaline ilişkin olarak da, ''Bu durum hükümette sorun çıkarmaz diyemem'' dedi.

Başbakan Talat, BM'ye sunulan Türkiye kökenli KKTC vatandaşlarınınlistesini, hükümet ortaklarından gizlemelerinin söz konusu olmadığını da belirtti.

Bu arada, Cumhuriyetçi Türk Partisi'nden alınan bilgiye göre, Başbakan Mehmet Ali Talat, yarın Güney Kıbrıs'ı ziyaret edecek.

Talat, saat 10.00'da komünist AKEL partisini, saat 12.00'de de anamuhalefet Demokratik Seferberlik Partisi'ni (DİSİ) ziyaret edecek.

Başbakan Talat'ın bu ziyaretiyle ilk kez bir Kıbrıs Türk BaşbakanıGüney Kıbrıs'ı ziyaret etmiş olacak.

Talat'ın 9 Nisan Cuma günü yapılacağı duyurulan ziyareti, Başbakan'ın ve ziyaret edeceği partilerin yoğun gündemi nedeniyle ertelenmişti.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle