GeriDünya Tahran bülbülü
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  1
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Tahran bülbülü

Tahran bülbülü
refid:6854165 ilişkili resim dosyası

İstanbul’da ortadan kaybolan İranlı general Ali Rıza Askari’nin ülkesinin nükleer sırlarını ABD’li istihbaratçılara ifşa ettiği ileri sürülüyor.

Yediot Aharonat’a göre Askari şu değerli bilgiyi verdi: İran, lazerle uranyum zenginleştirme tekniğini kimyasallar ilave ederek geliştirdi.

İSRAİL basını, İstanbul’da geçen yıl aralık ayında kaybolan İran’ın eski savunma bakan yardımcısı emekli general Ali Rıza Askari’nin Amerikan istihbaratçılarının elinde bulunduğunu ve onlara ülkesinin nükleer programıyla ilgili önemli bilgileri verdiğini yazdı. Bu bilgiler arasında İran’ın lazerle uranyum zenginleştirme tekniğini kimyasallar ilave ederek ileri düzeye getirdiği de bulunuyor.

Yediot Aharonot gazetesinin verdiği ve diğer gazetelerin de alıntı yaptığı habere göre Askari, İran’ın devlet sırlarını ve nükleer programını Amerikalılara anlattı. Gazete, Askari’nin kaybolmasından sonra, generalin bir Batılı ülkeye, büyük olasılıkla da ABD’ye sığındığına dair söylentilerin yayıldığını ancak doğrulanamadığını hatırlattı. CIA ajanlarının Askari ile İstanbul’da temas kurduklarını öne süren Yediot Aharonot, generalin bazı aile fertlerini İran’dan çıkarmayı ve yanında ABD’ye götürmeyi bile başardığını yazdı. Gazete, CIA ajanları tarafından sorgulanan Askari’nin, İran’ın nükleer faaliyetleriyle ilgili yeni ve işe yarar bilgiler verdiğini belirtti. Bu bilgilerin reaktörler ve uranyum zenginleştirmek için santrifüj tesisleriyle ilgili olduğunu kaydeden gazeteye göre İran ayrıca uranyumu lazerle zenginleştirmek için teknoloji geliştirdi. Lazerle uranyum zenginleştirmenin eski bir teknik olduğunu belirten gazete ancak İran’ın bu teknolojiyi kimyasallar ilave ederek ileri düzeye getirdiğini iddia etti.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle