GeriDünya Tahran’a ‘şimdilik’ saldırmayacağız
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Tahran’a ‘şimdilik’ saldırmayacağız

ABD’nin yeni Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice, Avrupa turunun ilk ayağı olan Londra’da yaptığı açıklamada, nükleer silah programı nedeniyle İran’a yönelik bir saldırının şu anda Washington’un gündeminde olmadığını söyledi.

ABD Başkanı George W. Bush geçen çarşamba günü yaptığı ‘Birliğin Durumu’ konuşmasında İran’ı teröre destek vermek ve nükleer silah geliştirmeye çalışmakla suçlamıştı. Dışişleri Bakanı Rice, dün İngiltereBaşbakanıTony Blair ile yaptığı görüşmenin ardından İngiliz Dışişleri Bakanı Jack Straw ile birlikte düzenlediği basın toplantısında ‘ABD, İran’a yönelik bir önleyici saldırıda bulunmayı düşünüyor mu?’ sorusuyla karşılaştı. Bunun üzerine Rice, ‘Şu anda gündemde değil. Elimizde bazı diplomatik araçlar var, bunları sonuna kadar kullanacağız’ dedi. İngiltere, Almanya ve Fransa, Tahran’ın nükleer programı konusunda İran’la görüşmeler yürütüyor. Tahran diplomatik temaslar çerçevesinde nükleer faaliyetlerini geçici olarak durdurmuştu.

Rice, akşam saatlerinde Almanya’nın başkenti Berlin’e geçerek Başbakan Gerhard Schröder ile bir araya geldi. Toplantının ardından ortak basın toplantısı düzenleyen Rice ve Schröder, oldukça neşeli göründü. İkili, İran’ın nükleer tekniği sivil amaçla kullanabileceğini, ancak nükleer silah üretimine karşı olduklarını vurguladılar. İran’daki rejime ve son Irak seçimlerine gönderme yapan Schröder ise, ‘Demokrasinin iyi olup olmadığını değil, uygulama yöntemlerini tartışıyoruz. Bu işbirliğimizi olumsuz etkilemez’ dedi.

Rice yarın ‘ye çıkıyor

IRAK Savaşı’nın mimarlarından, ABD Başkanı Bush’un sağ kolu ve yeni dönemin Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice, bu akşam Türkiye’ye geliyor. Rice, Güneydoğu Asya seyahatine çıkacak olan Başbakan Tayyip Erdoğan’la Esenboğa Havalimanı’nda görüşecek. ABD’li bakan, yarın Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer tarafından kabul edildikten sonra Dışişleri Bakanı Abdullah Gül ile bir araya gelecek. Rice’in temaslarında Irak, İran, İncirlik Üssü, PKK ve iki ülke ilişkilerinde Irak nedeniyle yaşanan olumsuz gelişmeleri giderme önemli yer tutacak. Rice, Bush’un ikinci dönemde yeni strateji perspektiflerini ve politikalarını ilk elden Türk tarafına iletecek, Ankara’nın bunlarla ilgili düşüncelerini öğrenmeye çalışacak. Condoleezza Rice, 24 saatlik Türkiye gezisinde Kanal D’ye konuşacak. Rice, yarın Ana Haber Bülteni’nde Kanal D Ankara Editörü Metehan Demir’in sorularını yanıtlayacak.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle