GeriDünya START antlaşmasının anahatları
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

START antlaşmasının anahatları

Rusya ile ABD arasında bugün ülkenin dışişleri bakanları Hillary Clinton ile Sergey Lavrov arasında stratejik (nükleer) silahların indirimi (START) antlaşmasının karşılıklı meclis (Kongre ve Duma-Federasyon Konseyi) onayları takasıyla başlayan sürecin ana maddeleri şöyle:

- Taraflar, 7 yıl içinde kısa ve uzun menzilli (taktik ve stratejik) atom bombalarını 1550 adetle sınırlayacak. Uzun menzilli (kıtalar arası) atom bombalarının sayısı iki tarafta 700'ü geçemeyecek.

- İki taraf, tüm nükleer tesislerini denetim uzmanlarının karşılıklı incelemesine açacak.

- 1988'de ABD ile Rusya arasında tesis edilen “Nükleer Tehlike İndirim Merkezleri” denetimi sağlayacak. START'ı ABD'de Dışişleri Bakanlığı; Rusya'da ise Savunma Bakanlığı takip ediyor.

- 25 gün içinde taraflar, denetim uzmanlarını taşıyacak pilotlar dahil toplam 300'e kadar yetkilinin adlarını karşılıklı verecek.

- 45 gün içinde taraflar, ellerinde olan nükleer savaş malzemesinin ayrıntılarını sunmaya başlayacak.

- Atom bombalarını taşıyan roketler (kısa menzilli taktik nükleer bomba), uzun menzilli füzeler ve onları taşıyan uçakların tüm özellikleri karşılıklı kaydedilecek.

- START yürürlüğe girdikten iki ay sonra (60 gün), muhtemelen uzmanların karşılıklı “yerinde denetimi” başlayacak. İlk önce ABD uzman heyeti nisan ortasında Rusya'ya gidecek.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle