GeriDünya Son dakikada yine Kıbrıs
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Son dakikada yine Kıbrıs

Avrupa Birliği liderlerinin 12-13 Aralık tarihinde gerçekleştireceği Roma zirvesinin sonuç bildirisine Kıbrıs uyarısı eklenecek. Yunanistan’ın çabaları sonucu AB Türkiye'ye, 'Çözümsüzlük, müzakerelerin başlamasını zorlaştırır' diyecek.

Avrupa Birliği liderlerinin 12-13 Aralık'ta yapacağı AB zirvesinde yayınlanacak sonuç bildirisine, 'Kıbrıs uyarısı' eklenmesi için uzlaşma aranıyor. Başta Yunanistan ve İskandinav ülkeleri olmak üzere bazı AB ülkeleri, AB liderler zirvesi sonuç bildirgesinde, ‘‘Kıbrıs'ta anlaşmaya yönelik herhangi bir adım atılmadığı takdirde Türkiye'ye AB üyelik müzakereleri için gün verilmesinin zorlaşacağı’’ ifadesine yer verilmesini talep ettiler. Bu talebin, AB ülkeleri arasında taraf bulduğu öğrenildi.

AB içinde uzlaşma olduğu takdirde AB liderleri, Kıbrıs konusunun Türkiye ile AB arasında bir 'siyasi kriter' olmadığını vurgulamak ve de bir 'ön şart' olarak görülmemesi gerektiğini belirtmekle birlikte, Kıbrıs Rum Kesimi'nin üye olacağı 1 Mayıs 2004'ten sonra 'yeni bir realite' ile karşı karşıya gelineceğini belirtecekler.

Geçen hafta Brüksel'de Dışişleri Bakanı Abdullah Gül ile bir araya gelen Avrupa Komisyonu'nun Genişlemeden Sorumlu üyesi Günter Verheugen de bu girişimi kapalı kapılar ardında Gül'e aktardı. Brüksel'deki Gül, Verheugen arasında yapılan toplantının ana gündemini Kıbrıs oluşturdu. AB üyesi ülkelerin Kıbrıs konusunda duydukları kaygıları Gül'e ileten Günter Verheugen, Türkiye'nin AB genişleme süreci açılmadan önce Kıbrıs sorununun çözülmesini istedi. Verheugen, AB'nin tercihinin, bu çözümün 1 Mayıs 2004'ten önce gerçekleşmesi olduğunu söyledi.

Verheugen, Gül ile yaptığı görüşmede ayrıca, Türkiye'nin Kıbrıs sorununun çözümünü hiçbir şekilde Ankara'nın AB'den müzakere tarihi alma görüşmelerine bağlamaması gerektiğini dile getirdi.


Berlusconi, Prodi yerine Erdoğan’ı konuşturdu


Ev sahipliğini yaptığı Roma Zirvesi'nde tüm liderlere öpüp sarılan İtalya Başbakanı Silvio Berlusconi'nin açılışta sözü, kavgalı olduğu Avrupa Komisyonu Başkanı Romano Prodi'nin yerine Yunan ve Türk Başbakanlarına vererek şaşırttığı belirtildi.

Financial Times gazetesinin, Observer adlı mini köşesinde Berlusconi'nin Prodi'ye takındığı tavır, esprili bir biçimde kaleme alındı. Gazete, Berlusconi'nin 'mükkemel' evsahibi gibi davranarak zirvenin yapılacağı yere giren tüm liderlere öpüp sarıldığını, kendileri ile çene çaldığını yazdı.

Ancak Berlusconi'nin İtalya'da siyasi rakibi olarak gördüğü Prodi'yle karşılaştığında gülümsemelerin yok olduğu, Berlusconi ile Prodi'nin, sanki zehirli yılanmış gibi minimal bir el sıkışma ile yetindikleri belirtildi. Gazete şöyle yazdı:

'Zirve başlandığında Berlusconi açılış konuşmasını yaptı, Yunan ve Türk başbakanları Kostas Simitis ve Tayyip Erdoğan'dan konuşmasını isteyerek sürpriz yaptı. Berlusconi, Prodi'nin yüksek makamına duyulan saygıdan ötürü son konuşmacı olacağını tatlı bir şekilde anlattı.''


Simitis’ten açık tehdit


Yunanistan Başbakanı Kostas Simitis, Roma'da görüştüğü Başbakan Tayyip Erdoğan'a, Kıbrıs ve Ege konularında ilerleme sağlanmaması halinde, ülkesinin Türkiye'nin 2004 sonunda AB üyelik müzakerelerine başlamasını onaylamayacağını söyledi. Yunan Ta Nea gazetesinin haberine göre, Erdoğan, Simitis'e yanıt olarak Türkiye'de iç sorunları bulunduğunu vurguladı ve Kopenhag kriterlerinin yerine getirilmesi konusundaki çabalara dikkat çekti.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle