GeriDünya Somali'de Türk heyetini hedef alan saldırıyı Eş Şebab üstlendi
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  36
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Somali'de Türk heyetini hedef alan saldırıyı Eş Şebab üstlendi

Somali'de Türk heyetini hedef alan saldırıyı Eş Şebab üstlendi
refid:28024637 ilişkili resim dosyası

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın yarınki Somali ziyareti öncesi, Mogadişu'daki Türk heyetini hedef alan bombalı saldırı akıllara Türkiye’nin Somali’ye desteğinden rahatsız olan El Kaide bağlantılı Eşşebab örgütünü getirdi. Bu yöndeki şüpheler kısa süre sonra doğrulandı ve Eş Şebab saldırıyı üstlendi.

Eş Şebab örgütü Türkiye’yi hedef alan açıklamaları, THY güvenlik şefine düzenlediği suikast ve Türk Konsolosluğu'na yapılan saldırılarla biliniyor.

Örgüt 2013 yılında başkent Mogadişu’da Türk Büyükelçiliği’nin ek binası önünde düzenlediği intihar saldırısıyla gündeme gelmişti.

Somalide Türk heyetini hedef alan saldırıyı Eş Şebab üstlendi SOMALİ’DE TÜRK ELÇİLİK ÇALIŞANLARINA SALDIRI

Türk Büyükelçiliği çalışanlarının kaldığı ek bina önüne araçla gelen üç saldırgandan ikisi çıkan çatışmada öldürülmüş, diğerinin üzerindeki bombayı patlatması sonucu saldırgan ve bir özel harekat polisi şehit olmuştu.

Yine Mogadişu'da geçen sene Mayıs ayında Türk Hava Yolları’na (THY) güvenlik hizmeti veren bir firmanın Güvenlik Şefi Sadettin Doğan'a silahlı saldırıda bulunmuştu.

Somalide Türk heyetini hedef alan saldırıyı Eş Şebab üstlendi SOMALİ’DE THY GÜVENLİK ŞEFİ ÖLDÜRÜLDÜ

MEŞRU HEDEF TÜRKİYE
Eş Şebab örgütü sözcüsü, geçtiğimiz yıl El Cezire’ye yaptığı açıklamada, “Müslüman halkın en büyük düşmanı NATO ve onun parçası olan Türkiye” demiş, Türkiye’nin Meşru hedefler arasında olduğunu belirtmişti.

Somalide Türk heyetini hedef alan saldırıyı Eş Şebab üstlendi Türk heyetine bombalı saldırıYorumları Göster
Yorumları Gizle