GeriDünya Şii lidere tutuklama emri
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Şii lidere tutuklama emri

Bağdat ve Necef’teki çatışmaları kontrol altına alamayan ABD, Şii lider Mukteda El Sadr hakkında bir kaç ay önce çıkartılan tutuklama emrini açıklayarak ortalığı sakinleştirmeye çalıştı. Ancak Şiiler, Basra Valiliği’ni işgal ederek çatıya yeşil bayrak astı. Necef ve Kufe’deki kutsal yerlerin denetimini ele geçirdiler.

BAĞDAT’ın Sadr banliyösünde önceki gün çıkan ve 28 kişinin öldüğü çatışmanın ardından dün Amerikan kuvvetleriyle Şii lider Muktada Sadr yanlıları arasında, yeni çatışmalar çıktı. Amerikan Apache helikopteri Şiiler’i ateşe tuttu. Çatışmalarda bir ABD askeri aracı da alev aldı. Ölü sayısı 50’yi aştı. Bir türlü çatışmaları durduramayan ABD, Iraklı bir hakimin, Şii lider Sadr hakkında bir kaç ay önce tutuklama emri çıkardığını bildirdi. Sadr hakkındamki tutuklama emrinin, Şii lider Ayetullah Abdül Mecid el Khoei’in geçen yıl Nisan ayında öldürülmesiyle bağlantılı olarak çıkarıldığı belirtildi.

SADR ASLA YAKALANMAYACAK

Sadr’ın Bağdat’taki sözcüsü Hazım El Aracı, ise, ‘Sadr’ı asla Amerikalıların yakalanmasına izin vermeyeceğiz’ diye konuştu. Şii lider Sadr’ın, ‘Düşman korkutmayı ve baskıyı sevdiğine göre, biz de öyle yapalım’ çağrısının ardından yandaşları önceki gün Bağdat’ın Sadr semtinde Amerikan askerlerine saldırmış, olaylarda 9 Amerikan askeri ölmüştü. Dün sabah erken saatlerde Basra Valiliği’nin kontrolünü ele geçirip çatıya yeşil bayrak çeken Sadr yanlıları, ABD’nin tutukladığı Sadr’ın yardımcısı Mustafa El Yakubi’nin serbest bırakılmasını talep ettiler.

SADR HAYDUT

Irak’taki Amerikalı sivil yönetici Paul Bremer Şii lider Mukteda Sadr’ın, ülkenin güvenliğini tehdit eden bir ‘haydut’ olduğunu söyledi. Bremer, ‘Muktada Sadr liderliğinde, kendini yasal otoriteler, koalisyon ve Iraklı yetkililerin dışında tutan bir örgüt var’ dedi.

Bağdat’ın bir varoşunda ABD askeri aracını yakan Şiiler, Sadr’ın resimleriyle gövde gösterisi yaptılar.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle