GeriDünya Savaş suçlusu Sırp lider yine bulunamadı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Savaş suçlusu Sırp lider yine bulunamadı

Bosna-Hersek'te NATO'nun Bosna'daki İstikrar Gücü'nde (SFOR) görevli askerlerin, savaş suçlusu eski Bosnalı Sırp lider Radovan Karadziç'in kalesi olan Pale kasabasında düzenlediği operasyonun başarısız olduğu bildirildi.

SFOR'un Kanadalı sözcüsü yüzbaşı Dave Sullivan, kasabadaki operasyonda aradıkları kişiye ulaşamadıklarını belirtirken, bu kişinin adını açıklamadı.

  

Adının açıklanmasını isteyen bir yetkili ise operasyonun Karadziç'e yönelik olduğunu ifade ederek, ''Pale'de geçmişte ve şimdi kimin yaşadığı ve Pale'in neyle ilgili olduğunu biliyorsunuz'' dedi.

  

Polis de, operasyonda 2 Bosnalı Sırp'ın öldüğü belirtirken, konuya ilişkin ayrıntılı bilgi vermedi.      

  

Operasyon sırasında kasabasının merkezinde Bosnalı Sırp üç Ortodoks papazın evi olduğu söylenen binayı kuşattığı, bu sırada kordon altına alınan bölgede 100 kadar Sırp'ın toplandığı belirtildi.

  

BM savaş suçları mahkemesi tarafından 1996 yılında ''soykırımla'' suçlanan ve o tarihten bu güne bulunamayan Karadziç'in peşindeki NATO birlikleri, Karadziç'in Pale kasabasındaki evine geçen ay baskın düzenlemiş, ancak Sırp liderin izine rastlayamamıştı.

 


Yorumları Göster
Yorumları Gizle