GeriDünya Sandıklar kapanınca dostluğu hatırladı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Sandıklar kapanınca dostluğu hatırladı

Sandıklar kapanınca dostluğu hatırladı

16 Mart’ta yapılan seçimden iki gün önce protestocu Türklerin polis şiddetine maruz kaldığı Hollanda’da, sandıkların kapandığı akşam ilginç bir ziyaret gerçekleşti. Hollanda Dışişleri Bakanı Bert Koenders, işadamı Turgut Torunoğlulları’nın Hollanda’da yaklaşık 3 bin kişi istihdam eden Edelstaal şirketler grubunu ziyaret ederek ‘baklavalı-kebaplı’ dostluk mesajları verdi, sağduyu çağrısında bulundu, Türkiye ve Türkler hakkında övgü dolu sözler söyledi.

GEÇEN hafta sonu önce Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’na, daha sonra Aile ve Sosyal Poltikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya’nın Rotterdam Başkonsolosluğu’na girmesine bile izin verilmeden sınır dışı edilmesi iki ülke arasındaki ilişkileri kopma noktasına getirmişti. Binlerce Hollandalı Türk, Başkonsolosluk önünde Bakan Fatma Betül Sayan Kaya’yı karşılamak istemiş izin verilmemesi üzerine çıkan olaylar dünyanın gözünü Hollanda’ya çevirmişti. Hollanda polisinin orantısız güç kullanarak, çok sayıda kişinin yaralanmasına neden olaylarda kısa süreli de olsa onlarca göz altına alınan kişiler arasında Lahey Maslahatgüzarı ile Rotterdam Başkonsolos’unun da olması ipleri koparmaya yetmişti.

21 MİLYAR DOLARLIK TİCARETİMİZ VAR

Ülkede genel seçimlerin yapıldığı 16 Mart akşamı Edelstaal Grubun genel merkezine giden Hollanda Dışişleri Bakanı Bert Konders, Edelestaal Yönetim Kurulu Başkanı Turgut Torunoğulları’nı ziyaret etti. Torunoğulları, Bakan Koenders’a teşekkür ederek, ilişkilerin gergin olduğu bir dönemde ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Torunoğulları, “2012 yılında dostluğumuzun 400’üncü yılını kutladık. Yaşanan olayların bu dostluğa gölge düşürmemesi açısından bu ziyareti çok anlamalı buluyorum” dedi. Torunoğulları, iki ülke arasında ticari ilişkilerin dünyanın hiç bir ülkesi ile olmadığı kadar köklü, güçlü ve 21 milyar dolar civarında olduğunu söyledi.

OLAYLAR SİZLERİ ETKİLEMESİN

Hollanda Türkiye dostluğunun çok köklü olduğunu dile getiren Bakan, son yaşanan olayların sokaktaki insanları etkilememesini, Hollanda’nın asıl zenginliğinin çok renklilik ve seslilik olduğunu söyledi. Koenders, ”70’li yıllarda Hollanda’da Türk deyince akla misafir işçi gelirdi. Baklava kebap gelirdi. Ben gençlik yıllarımda otobüs ile ta Kars’a kadar gittim. Türkiye’yi ve Türk insanını biliyorum. Yaşanan olaylar sizi etkilemesin. Bakın sizlerin bu ülkenin birer katma değeriniz olduğu şu manzaradan belli. Üreten çalışan insanlar görüyorum, Sayın Turgut Torunoğulları’nın da belirttiği ve rakamların verdiği gibi 20 binin üzerinde iş verenin olması, Hollanda’da yaşayan Türklerin ne derece başarılı olduğunu gösteriyor” dedi.

BU ZİYARETTEN ÇOK GÜZEL BİR KELİME ÖĞRENDİM

Hollanda Dışişleri Bakanı Koenders konuşmasında mevkidaşı Mevlüt Çavuşoğlu’na izin verilmemesi konusu ile yaşanan olaylara değinerek, “Biz Sayın Çavuşoğlu ile daha önce görüştük, kendisinin Konsoloslukta vatandaşlarla buluşmasında bir sakınca olmadığını söyledik. Fakat kendisi vatandaşlarla başka yerde buluşma konusunda ısrar etti. Geçen Cumartesi akşamı yaşanan olaylar ise hiç yaşanmasını istemediğimiz olaylardır. Fakat bu olayların ardından bizim faşist, nazi olarak adlandırılmamız da üzücüdür. Bu olaylar yaşanmıştır, fakat iki ülkenin insanlarının arasına gölge düşüreceğini sanmıyorum. Çünkü çok güçlü bağlarımız var. Ben seçim ortamında bu nazik daveti kırmayarak sizlere geldiysem, bu olayların bizleri fazla etkilememesi içindir. Bu ziyarette çok güzel bir kelime öğrendim herkese bu kelime ile çağrıda bulunuyorum. Herkese sağduyulu olmaya çağırıyorum” diye konuştu.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle