GeriDünya Sancar'ın Nobel'in ardından ilk hisleri...
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  33
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Sancar'ın Nobel'in ardından ilk hisleri...

Sancar'ın Nobel'in ardından ilk hisleri...

İsveç Kraliyet Bilimler Akademisi, İsveç Akademisi, Karolinska Enstitüsü ve Norveç Nobel Komitesi tarafından verilen kimya dalındaki Nobel ödülüne Prof. Dr. Aziz Sancar layık görüldü. Sancar, ödülü kazandığındaki ilk duygu ve düşüncelerini telefonda görüştüğü NobelPrize.com yetkilisi Adam Smith'e anlattı. NobelPrize.org tarafından yayınlanan ses kaydında, Prof. Dr. Sancar ödülü kazandığına ilişkin gelen telefonu eşinin açtığını söyleyerek, ilk ne hissettiğine yönelik bir soruya; ''Hiç beklemiyordum, çok şaşırdım.Düzgün şeyler söyleyebilmek için uğraştım, uyuyordum. Güzel bir deneyimdi'' diye yanıt verdi.

 

Prof. Dr. Aziz Sancar ödülü kazandığındaki ilk duygu ve düşüncelerini telefonda görüştüğü NobelPrize.com yetkilisi Adam Smith'e anlattı. İşte o görüşmede konuşulanlar...

-Alo?

- Alo, merhaba Profesör Sancar, NobelPrize.org'dan Adam Smith. Nobel ödülü için çok tebrikler.

-Teşekkürler.

-Haberi nasıl aldınız?

-Yarım saat önce bir telefon aldım, eşim yanıtladı. Sonra beni uyandırdı. Hiç beklemiyordum, çok şaşırdım.

-Sesinizden belli oluyor. Haberi ilk aldığınızda ne yaptınız?

- Düzgün şeyler söyleyebilmek için uğraştım, uyuyordum. Güzel bir deneyimdi.

- Evet. (Gülüşmeler) Oldukça inanılmaz bir telefon aldınız. İnanıyorum ki siz Nobel Ödülü alan ilk Türkiye doğumlu bilim insanısınız?

- Bilim insanı.. Orhan Pamuk edebiyat dalında birkaç yıl önce almıştı.

-Elbette, evet. Fakat bilim insanı, evet. Bugün sanırım sadece Chapel Hill'de değil Türkiye'de de büyük kutlamalar olacaktır.

-Eminim, evet.. Çünkü yıllardır soruyorlardı, ülkem için de çok mutluyum.

- Ödülü kimya dalında kanser tedavisi ve DNA onarımı hakkında aldınız..

-Doğru

-Bu onarma mekanizması bizi çoğunlukla kanserden koruyan bir mekanizma, fakat bazen kanser hücrelerini de tutuyor

-Bu doğru bu kanser tedavisi için önemli çünkü çoğu birçok kanser tedavisi DNA'ya zarar veriyor.

 

TÜBA: PROF. DR. AZİZ SANCAR BİZE GURUR VE SEVİNÇ YAŞATTI

 

Türkiye Bilimler Akademisi (TÜBA) Başkanı Prof. Dr. Ahmet Cevat Acar, Akademi'nin Şeref Üyesi Prof. Dr. Aziz Sancar'ın 2015 Nobel Kimya Ödülü'nü kazanmasının, Türk bilim camiası ve Akademi açısından gerçek ve sembolik değeri büyük ve teşvik edici bir olay olduğunu vurgulayarak, "Bize bu gururu ve sevinci yaşatan değerli hocamızı içtenlikle tebrik ediyoruz" dedi.

Prof. Dr. Acar, yaptığı açıklamada şunları kaydetti:

“Akademi Şeref Üyemiz Prof. Dr. Aziz Sancar, bilim dünyasında çığır açıcı katkı ve başarılarını, gururla izlediğimiz bir bilim insanımız. Prof. Dr. Sancar'ın kanser tedavisi açısından da büyük önem taşıyan DNA onarımına ilişkin katkıları dolayısıyla Kimya dalında Nobel Ödülü'ne layık görülmesi, Türk bilim camiası ve Akademi'miz açısından gerçek ve sembolik değeri büyük ve teşvik edici bir olay. Bize bu gururu ve sevinci yaşatan değerli hocamızı içtenlikle tebrik ediyoruz."

Yorumları Göster
Yorumları Gizle