GeriDünya Rusya lideri Putin'den ABD'ye 'FIFA' suçlaması
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  9
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Rusya lideri Putin'den ABD'ye 'FIFA' suçlaması

Rusya lideri Putin'den ABD'ye 'FIFA' suçlaması
refid:29130084 ilişkili resim dosyası

ABD'nin FIFA ile ilgili başlattığı yolsuzluk soruşturmasına Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin sert tepki gösterdi.

İkisi başkan yardımcısı, yedi FIFA yetkilisinin dün İsviçre polisinin gerçekleştirdiği baskınla gözaltına alınmasına ilişkin açıklamalarda bulunan Putin, ABD'nin Rusya tarafından desteklenen Sepp Blatter yeniden FIFA Başkanı seçilmesin diye bu soruşturmayı başlattığını öne sürdü.

Putin, "Bu; ABD'nin, yetki alanını diğer devletler üzerinde genişletmek için yaptığı bir başka küstah girişim" ifadesini kullandı.

Rusya lideri Putinden ABDye FIFA suçlaması BLATTER'E İSTİFA BASKISI

Futbol dünyasını sarsan soruşturma, bugün Zürih'te başlayan iki günlük FIFA kongresi öncesine başlatıldı. Üst üste beşinci dönemde de koltuğunu korumak isteyen 79 yaşındaki Blatter'in yarınki seçimde, FIFA Başkan Yardımcısı ve Ürdün Prensi Ali bin el Hüseyin'e karşı yarışacak.

İsviçre polisi, dün başka bir soruşturma kapsamında FIFA'nın Zürih'teki merkezine baskın düzenleyerek, çok sayıda belgeye el koymuştu. Bu baskının ise 2018 ve 2022 Dünya Kupalarına ev sahipliği yapacak ülkelerin belirlenmesiyle ilgili olduğu açıklandı. İsviçreli yetkililer, Aralık 2010'daki oylamaya katılan 10 İcra Kurulu üyesinin sorgulanacağını belirtti. 2018'deki Dünya Kupası'nı Rusya, 2022'dekini ise Katar düzenlemeye hak kazanmıştı. Anadolu Ajansı'nın haberine göre, İngiliz Guardian gazetesi, soruşturma kapsamında hali hazırda FIFA İcra Kurulu üyeliğini sürdüren, 2018 ve 2022 Dünya Kupalarının ev sahiplerinin belirlenmesinde oy kullanan Şenes Erzik'in de aralarında yer aldığı 10 kişinin bilgisine başvurulacağını aktardı.

BLATTER O TOPLANTILARA KATILAMIYOR
Öte yandan, şu ana kadar istifa çağrılarına kulak tıkayan FIFA Başkanı Blatter'in, yaşanan son olaylar nedeniyle bugün düzenlenen FIFA'nın sağlık konferansı ile UEFA'ya bağlı federasyonlarla yapacağı toplantıya katılamayacağı açıklandı.

FIFA sözcüsü Jiri Dvorak, yaptığı açıklamada, Blatter'in bugünkü programında katılması gereken FIFA'nın sağlık konferansı ile UEFA'ya bağlı federasyonlarla yapacağı toplantıda yer alamayacağını ve bu nedenle üzgün olduğunu söyledi.

FIFA'nın üst düzey yöneticilerinin rüşvet aldığı gerekçesiyle gözaltına alındığı Zürih'te düzenlenen operasyon ile 2018 ve 2022 Dünya Kupası kapsamında "kara para aklandığı" gerekçesiyle açılan soruşturmanın Blatter'in kararında etkili olduğunu belirten Dvorak, "Yaşananlar, medyadan da takip edildiği gibi karmaşık bir durum ve Blatter'in programında değişikliğe yol açtı" diye konuştu.

Dvorak, Başkan Blatter'in FIFA'nın idaresiyle ilgili sorunlarla uğraştığını ve bu nedenle programında zorunlu değişiklikler yaşandığını da ifade etti.

Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle