GeriDünya Rusya destekli Suriye muhalefeti: ‘Kriz yeni yıla kadar çözülür’
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Rusya destekli Suriye muhalefeti: ‘Kriz yeni yıla kadar çözülür’

Rusya destekli Suriye muhalefeti: ‘Kriz yeni yıla kadar çözülür’

RUSYA’nın 2015 yılında Suriye krizine müdahale etmesinden sonra kurulan ve ‘Moskova grubu’ olarak adlandırılan muhalif grubun lideri Kadri Cemil, Suriye krizinde siyasi çözümün yeni yıla doğru bulunacağı tahmininde bulundu.

Moskova’da Rus Dışişleri ile yürüttüğü temasların ardından RIA haber ajansına açıklamalarda bulunan Cemil, “Tahminimiz Suriye krizine siyasi çözüm yeni yıla doğru bulunacak. Birkaç ay içinde hem Şam yönetiminden, hem de muhalefet cephesinden aşırıcı unsurların devre dışı bırakılmasından sonra siyasi müzakere sürecinin rayına oturacağını düşünüyoruz” dedi.

EYLÜLDE ANAYASA
Suriye ile ilgili üç garantör ülke Rusya, Türkiye ve İran’ın katılımıyla Soçi’de yapılan son görüşmelerle ilgili de ipuçları veren Cemil, “BM Suriye Özel Temsilcisi Stafan de Mistura, eylül ayı sonuna kadar yeni Suriye anayasası üzerinde çalışmalar başlatacak komisyonu kurmaya çalışıyor. Şam rejimiyle muhalifler arasında doğrudan müzakere kapısı ancak komisyon çalışmaya başladıktan sonra mümkün olacak” ifadelerini kullandı.

 

 

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

Son 24 saatte ne oldu? (08.08.2018-2)

Yorumları Göster
Yorumları Gizle