GeriDünya Rus polisi, Nemtsov cinayetinin IŞİD tarafından işlenmiş olabileceği ihtimalini değerlendiriyor
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  49
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Rus polisi, Nemtsov cinayetinin IŞİD tarafından işlenmiş olabileceği ihtimalini değerlendiriyor

Rus polisi, Nemtsov cinayetinin IŞİD tarafından işlenmiş olabileceği ihtimalini değerlendiriyor
refid:28320200 ilişkili resim dosyası

Muhalif lider Boris Nemtsov'un suikasta kurban gitmesi, Rusya'yı ayağa kaldırdı. Dünya liderlerinden cinayeti kınayan açıklamalar arka arkaya geldi. Devlet Başkanı Vladimir Putin, olayın aydınlatılması için ilgili birimlere talimat verdi. Soruşturma Komisyonu, IŞİD dahil birçok ihtimal üzerinde duruyor.

Yetkililere göre kimliği belirsiz saldırgan Nemtsov'a dört el ateş etti. Yerel medyaya göre olayın gerçekleştiği sırada Nemtsov, Kremlin Sarayı yakınlarında Ukraynalı top model Anna Duritskaya'yla yürüyordu. Görgü tanıklarının iddiasına göre saldırgan arabadan çıkarak Nemtsov'u vurdu.

Rus polisi, Nemtsov cinayetinin IŞİD tarafından işlenmiş olabileceği ihtimalini değerlendiriyor

Nemtsov, Kızıl Meydan'daki Aziz Vasili Katedrali'ne çok yakın bir noktada vuruldu.

PUTİN'İN ÖLDÜRMESİNDEN KORKUYORDU
Nemtsov'un Moskova'da yapılacak Ukrayna'daki savaş karşıtı gösteri öncesi öldürülmesi dikkat çekti. Nemtsov son verdiği mülakatlardan birinde, muhalefet yapması nedeniyle Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in kendisini öldürmesinden korktuğunu söylemişti.

Moskova’da Kremlin Sarayı’nın hemen yanında öldürülen muhalefet lideri Boris Nemtsov’un katillerinin olay yerinden bu araçla kaçtıkları tahmin ediliyor.

PUTİN'DEN YETKİLERE TALİMAT
Kremlin'den yapılan açıklamada Putin'in "provokasyon" olaran nitelendirdiği cinayeti kınadığı aktarıldı. Nemtsov'un yakınlarını arayarak başsağlığı mesajı ileten Putin'in, cinayetin aydınlatılması için İçişleri Bakanlığı, Soruşturma Komisyonu ve Federal Güvenlik Servisi'ne talimat verdiği öğrenildi.

Rus polisi, Nemtsov cinayetinin IŞİD tarafından işlenmiş olabileceği ihtimalini değerlendiriyor

OBAMA'DAN RUSYA'YA ÇAĞRI
Nemtsov'un öldürülmesine ABD Başkanı Barack Obama'dan da tepki geldi. Rus muhalefet lideri Boris Nemtsov'un "vahşice öldürülmesini" sert bir dille kınayan Obama, cinayetin soruşturulması ve sorumluların adalete teslim edilmesine ilişkin Rusya hükümetine çağrıda bulundu.

Rus polisi, Nemtsov cinayetinin IŞİD tarafından işlenmiş olabileceği ihtimalini değerlendiriyor

İnsanlar, Nemtsov'un öldürüldüğü noktaya çiçek bırakıyor.

BİR DİZİ OLASILIK ARASINDA IŞİD DE VAR
Öte yandan, Rusya Soruşturma Komitesi Sözcüsü Vladimir Markin, muhalif lider Boris Nemtsov cinayetinde bir dizi şık arasında radikal dinci terör ihtimalinin de göz önünde bulundurulduğunu açıkladı.

Yürütülen soruşturmayla ilgili bilgi veren Markin, “Bir dizi olasılık arasında radikal dinci terör şıkkını da göz önünde bulunduruyoruz. Çünkü Fransa’da Charlie Hebdo dergi saldırısından sonra Boris Nemtos karikatürlerin yayınlanmasına destek veren Rus siyasetçilerden biri olmuştu. Nemtsov’un dergi konusunda görüşünü ortaya koymasından sonra IŞİD gibi radikal örgütlerden tehditler aldığını biliyoruz” dedi.

BOŞ KOVANLAR DAZLAKLARI...
Cinayetle ilgili Rusya’daki Neo-Nazi dazlak çetelerini şüphe altında bırakan önemli ip ucu bulunduğu açıklandı. Soruşturmayı yürüten yetkililer İnterfaks ajansına şu açıklamayı yaptı: “Olay yerinde bulduğumuz boş kovanlar farklı silah fabrikaları tarafından üretilmiş. Büyük olasılıkla 9 mm Makarov marka tabanca kullanılmış. Mermilerin farklı üreticiden olması katillerin organize suç çeteleri gibi sağlıklı mühimmat tedarik kanalı bulunmadığını gösteriyor. Benzer durum birkaç yıl önce avukat Stanislav Markelov ile gazeteci Anastasiya Baburova cinayetinde yaşanmıştı. Bu iki cinayetin daha sonra aşırı milliyetçi Neo-Nazi çete tarafından işlendiği ortaya çıkmıştı."

MUHALEFET SOKAĞA DÖKÜLECEK
Nemtsov’un suikast sonucu öldürülmesi Rusya’da tüm liberal grupları 1 Mart’ta sokağa dökecek. Nemtsov’un yakın çalışma arkadaşlarından Rusya eski Başbakanı Mihail Kasyanov, daha önce 1 Mart için planlanan Ukrayna savaşını protesto mitingini “Nemtsov için matem yürüyüşü”ne dönüştüreceklerini duyurdu.

Moskova’nın merkezinde matem yürüyüşüne çıkma kararı alındığını söyleyen Kasyanov, “Moskova belediyesinden Pazar günü için yürüyüş izni almaya çalışacağız. İzni vermelerini ve gerekli güvenlik önlemlerini almalarını tavsiye ediyoruz. Çünkü muhalefet izin çıksa da çıkmasa da bu yürüyüşü yapacak” dedi.

Ancak Moskova Belediyesi muhalefetin talep ettiği yürüyüşe izin veremeyeceklerini duyurdu. Belediye böyle bir yürüyüş için yasalara göre en az üç gün önceden başvuru şartı arandığını hatırlattı. Moskova’nın merkezinde izinsiz yürüyüş yapılması durumunda gerginliğin daha da tırmanacağı tahmin ediliyor.

Rus polisi, Nemtsov cinayetinin IŞİD tarafından işlenmiş olabileceği ihtimalini değerlendiriyor

Nemtsov'un öldürülmeden önce birkaç yıldır birlikte olduğu 23 yaşındaki Ukraynalı manken Anna Duritskaya ile yemeğe çıktığı açıklandı.

BORİS NEMTSOV KİMDİR?
Boris Nemtsov, Solidarnost (Dayanışma) sivil toplum hareketinin kurucularından ve liderlerindendi. RPR-PARNAS siyasi partisinin Eş Başkanı ve Rus Muhalefeti Koordinasyon Konseyi üyesiydi.

Siyasi hayatına, 1991 Nijniy Novgorod Valiliği'nde başlayan Nemtsov, iki dönem sonra Rusya Hükümeti’nde görev almıştı. Önce Yakıt ve Enerji Bakanı olan siyasetçi, 1997 yılında Başbakan Yardımcısı oldu ve Rusya Federasyonu Güvenlik Konseyi’ne katıldı.

1999-2003 yıllarında Rusya parlamentosunun alt kanadı Devlet Duması’na milletvekili seçilen Nemtsov, Devlet Duması Başkan Yardımcılığı ve SPS fraksiyonu yöneticiliği yaptı.

Nemtsov, 8 Eylül 2013 yerel seçimlerinde, RPR-PARNAS partisinin liste başı olarak Yaroslavsk Bölge Duması milletvekili olarak seçildi.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle