GeriDünya Rum müzisyeni utandıran gece
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Rum müzisyeni utandıran gece

LEFKOŞA’da İnönü meydanı, perşembe gecesi benzersiz bir coşku ile dalgalanıyordu. ‘Evet’çi partilerin düzenlediği mitingde, Kuzey Kıbrıs’ın köy ve kentlerinden gelen kortejler meydana girdiğinde alkışlar kopuyordu. Ben Kıbrıs’ın ne güneyinde ne kuzeyinde böyle bir canlılığı görmedim. Gençler çoğunluktaydı. Ama benim yaşımda kadınlar ve erkekler de vardı, genç tavırlı. Mehmet Ali Talat konuşma yapmak üzere kürsüye ilerlerken yer gök inledi. Kalabalık nedeniyle birbirimize neredeyse yapışık vaziyette durduğumuz yanımdaki kadın, ‘Biz Denktaş’ı da böyle omuzlarımızda taşıdık. Ama o bunun kıymetini bilmedi. Bir zamanlar Türk askeri gelsin diye bekledik heyecanla. Ama şimdi. Olmuyor ki canım, toplumda değişim isteğinin ortaya çıktığını anlamak lazım.’

Önceki gece, İnönü Meydanı’nı dolduran birçok anne baba çocuklarının coşkusunu paylaşırken, geçmiş ve gelecek arasında vicdan muhasebelerini eminim aşağı yukarı aynı cümlelerle yapıyorlardı. Meydana giren beyaz elbiselileri görünce yanlarına seğirttim. Kimdi onlar? Türk ve Rumların birlikte oluşturdukları halk korosunun üyeleriymiş. Yusuf Toz, ‘Türkülerimiz aynı, danslarımız aynı. Biz silahları bırakıp türkülere sarılanlarız. Türkçe ve Rumca türküler söylüyoruz. Türkçe başlayıp Rumca devam ediyor, ya da bir arada ana dillerimizde aynı şarkıları söylüyoruz’ diyordu. Yanındaki Rum psikolog Kosta Kiranidi ise, ‘Neler oluyor sizin tarafta?’ soruma, ‘Ah utanıyorum söylemeye’ yanıtını veriyordu.

Meydan, gece boyu güneye de seslendi. ‘AKEL ayıp ettin’ pankartını taşıyan bir genç, kendisine uzatılan televizyon ekranlarına, ‘Yıllarca denizin altında kalmıştık, tam yukarı çıkmak üzereydik ilk nefesimizi alabilmek için. AKEL başımızdan bastırıp bizi yine sulara gömdü’ diyordu.

Bir başka mesajı da Cumhurbaşkanı Denktaş’a ulaştırıyordu meydan, ‘İstifa.’ Sahnede programı açıklayan gençlerden biri, az önce garda toplanan ‘Hayır’cıların mitingine Türkiye’den MHP, Saadet Partisi ve Büyük Birlik Partisi liderlerinin katılımını ima ediyordu. ‘Türkiye’de Meclis dışı kalmış partilerin liderlerini burada karşınıza çıkartamadığımız için özür diliyoruz’ sözleriyle. Ve alan alkışlarla, düdük sesleriyle inliyordu.

Koro şefi umutsuz

KIBRISLI Türk-Rum korosunun şefi müzisyen Lena-Melanidou, Kuzey’de yaşanan barış ve ‘Evet’ havasının Güney’de yaşanmamasından esef duyduğunu söyledi.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle