GeriDünya Roma döneminden kalma bebek mezarlığı
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  42
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Roma döneminden kalma bebek mezarlığı

Roma döneminden kalma bebek mezarlığı
refid:10986385 ilişkili resim dosyası

İngiltere'de, Roma döneminden kalan antik bir yerleşim alanını inceleyen arkeologlar, şok eden bir bulguya rastladı.

İngiliz arkeologlar, ülkenin güneyinde Roma İmparatorluğu döneminden kalan kalıntıların bulunduğu arazide 97 tane bebek fosili keşfetti.

 

Arkeologları en çok şaşırtan şey ise, bebek fosillerinin genelev olarak kullanılan bir villanın arazisinde ortaya çıkarılması oldu. Arkeologlar, ölü bebeklerin Roma döneminde bilinen bir şey olduğunu ancak bugüne kadar bu denli büyük bir bebek mezarı bulunmadığını belirtti.

 

Londra’nın güneybatısında kalan Buckinghamshire bölgesindeki Thames Vadisi’nde bulunan antik villada bulunan bebek fosillerini inceleyen arkeologlar, bebeklerin neredeyse tümünün doğum esnasında öldüğünü belirtti.

 

İngiltere devlet radyo ve televizyon kuruluşuna açıklama yapan arkeolog Jill Eyers, bebeklerin doğumdan hemen sonra “öldürüldüklerini” anladıklarını, bunun da fosillerin bulunduğu kalıntıların bir geneleve ait olduğunu gösterdiğini söyledi.

 

Eyers, Roma dönemindeki genelevlerde istenmeyen bebeklerden kurtulmak için bebekleri öldürmenin bilinen bir şey olduğunu ifade etti.

/images/100/0x0/55eae415f018fbb8f89d4f77

 

BEBEK KATLİAMI

Roma döneminde istenmeyen bebeklerin öldürülüp gömülmesi çok sık yaşanan bir şeydi. Özellikle, efendisine hizmet etmek dışında bir görev üstlenemeyen köle kadınların bebekleri doğumdan sonra öldürülüyordu.

 
Arkeologlar, fosillerin bulunduğu kalıntıların birinci ve dördüncü yüzyılda Roma yerleşim birimi olarak kullanılan Yewden Villası adı verilen bölge olduğunu belirtti. İlk olarak 1912’de ortaya çıkarılan alan, Birinci Dünya Savaşı nedeniyle ertelenen kazılar nedeniyle tam olarak gün ışığına çıkarılamamıştı.

CNN’e açıklama yapan yetkililer, çocukların birçoğunun bir parça giysi veya bohçaya sarılmış halde, doğumdan hemen sonra gömüldüklerini belirtti. Bebek fosillerinin gömüldüğü yerlerin hiçbir iz veya mezar taşı gibi nesneyle işaretlenmemiş ve fosillerin yığılı halde bulunması, gömme işleminin büyük olasılıkla gece vakti gizlice yapıldığı düşüncesini doğurdu.

Bilim insanları şimdi fosillerin DNA kalıntıları inceleyerek bebeklerin cinsiyetlerini belirlemeye çalışıyor.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle