GeriDünya Rehine İtalyan gazeteci için Türkçe duyuru
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Rehine İtalyan gazeteci için Türkçe duyuru

Haftalık Alman gazetesi Die Zeit, tarihinde ilk kez bir sayfayı Türkçe ve Arapça yayınladı ve Irak’ta kaçırılan muhabiri Giuliana Sgrena için Müslüman örgütler aracılığıyla yardım istedi.

Aynı zamanda İtalyan Il Manifesto gazetesinin de muhabiri olan Sgrena’nın serbest bırakılması için yayınlanan bildiride ‘Bu açıklamamızın camilerde ve İslami merkezlerde yayılmasını umuyoruz’’ denildi.

Almanya’daki bazı Müslüman örgütler tarafından yapılan çağrıda, muhabirin serbest bırakılması istendi. Çağrıyı Diyanet İşleri Türk İslam Birliği (DİTİB) Genel Sekreteri Mehmet Yıldırım Almanya Müslümanlar Merkez Cemaati Başkanı Nadeem Elyas, ve İslam Konseyi Başkanı Ali Kızılkaya imzaladı.

Sgrena’nın, yaptığı röportajlarında Irak halkına büyük yakınlık gösterdiğine ve röportajlarının ağırlığını Irak halkının acılarının oluşturduğuna dikkat çekilen duyuruda, gazetecilerin kaçırılmalarının savaş ve devletler hukukuna, ayrıca insan haklarına aykırı olduğu ve İslamiyetin değerleriyle hiçbir şekilde bağdaşmadığı ifade edildi.

Duyurunun neden Türkçe yayınlandığı anlaşılamadı, ancak Irak’ta çalışan Murat Yüce’nin vurularak öldürüldüğü infazın görüntüleri TV’lerde yayınlanırken, teröristler arasında geçen Türkçe konuşmalar akıllara geldi.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle