Dünya Putin-Obama zirvesinde Suriye ve Ukrayna pazarlığı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  4
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Putin-Obama zirvesinde Suriye ve Ukrayna pazarlığı

Putin-Obama zirvesinde Suriye ve Ukrayna pazarlığı

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, BM Genel Kurul toplantısı için 28 Eylül’de gideceği New York’ta ABD Başkanı Barack Obama ile uzun aradan sonra ilk kez bir araya gelecek. Moskova ve Washington’dan yapılan açıklamalarda zirve teyit edilirken, gündemin Suriye ve Ukrayna olacağı belirtiliyor.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, BM Genel Kurul toplantısı için 28 Eylül’de gideceği New York’ta ABD Başkanı Barack Obama ile uzun aradan sonra ilk kez görüşecek. Moskova ve Washington’dan yapılan açıklamalarda zirve teyit edilirken, gündemde Suriye ve Ukrayna olacağı belirtiliyor.

Peskov açıklamasında, “Doğal olarak, Suriye öncelikli olacak. Zaman kalırsa Ukrayna da görüşülür. Ancak Ukrayna görüşmeleri Normandiya Dörtlüsü’nün (Rusya, Ukrayna, Fransa, Almanya) 2 Ekim’de Paris’te yapacakları toplantılarda ele alınacak?” bilgisini verdi.

UKRAYNA’DA BARIŞ, SURİYE KRİZİNİN ÇÖZÜMÜN BAĞLI


Esad’ın hemen görevi bırakması talebinden geri adım atan Washington’ın Rusya’nın politikalarına yaklaşması görüşmede uzlaşma sağlanacağına dair umutları artırıyor. Bölgede bulunan Kürt yönetimler konusunda iki başkent arasında görüş ayrılığı bulunmuyor. Suriye görüşmelerinde sağlanacak başarının, Ukrayna krizinin çözümüne de katkı sağlaması bekleniyor. Aksi yöndeki bir gelişme ise Doğu Ukrayna’da savaşın yeniden başlamasına neden olabilir.

Beyaz Saray Sözcüsü Josh Earnest ise günlük basın toplantısında Putin’in talebi üzerine görüşmenin yapılacağını, en önemli konunun ise Ukrayna olacağını söyledi. Earnest’e göre Obama görüşmede Rus liderden Ukrayna’da ateşkesi sağlayan Minsk Anlaşması’nın şartlarına uymasını isteyecek.

Esad’a destek verilmesinin kaybedilecek bir yatırım olduğuna değinen Earnest, Obama’nın Putin’i IŞİD’le mücadelede koalisyona davet edeceğini söyledi.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle