GeriDünya Polonya'da kar faciası: 66 ölü
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  7
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Polonya'da kar faciası: 66 ölü

Polonya'da kar faciası: 66 ölü
refid:3858763 ilişkili resim dosyası

Polonya'nın güneyindeki Chorzow bölgesinde, bir sergi sarayının çatısı çöktü. Olayda en az 66 kişi öldü.

Polonya'da dün akşam çatısındaki kar yüzünden çöken Chorzow sergi sarayının enkazından sadece güvercinler kurtarılabildi. Katoviçe bölgesindeki sergi sarayı, Polonya'nın yanı sıra diğer ülkelerden gelen güvercinseverlerin toplantısına evsahipliği yaptı. Yüzlerce güvercinseverin dağılmaya başladıktan sonra çöken çatının altında kaç kişinin kaldığı kesin olarak bilinmiyor. Eksi 15 derece soğukta gece boyunca süren arama kurtarma çalışmaları sonucu enkazdan 66 ceset çıkarıldı. Yaralı sayısı 160 olarak verildi. Kurtarma ekipleri, gecenin ilk saatlerinde enkaz altından gelen inleme seslerinin kesildiğini söyledi. Enkaz altında tam olarak kaç kişinin kaldığı bilinmiyor.

Kurtarma ekibindeki doktorlardan Marek Brodzki, “Bu saatten sonra canlı birini bulmak mümkün gözükmüyor. Zira kar altındaki çelik ve beton yığını derin dondurucu gibi çalışıyor. Ekipler enkazda delikler açıyor ama enkazın altı daha da soğuk” dedi. Felaket bölgesinin yakınlarındaki maden ocaklarının, bu tür işlere alışkın yardım ekipleri de elde kazma kürek, birilerini kurtarabilme umuduyla dur durak bilmeden var güçleriyle çalışıyor. Dondurucu soğuktan korunabilmek için, ekipler adım başı mangallarda ısınıyor, çay ve kahve içiyor.

Gece boyunca süren çalışmalarda enkaz altından sadece bazı kuşlar kurtarılabildi. Özgürlüklerine gem vuran demir kafesleri, kuşların hayatını kurtarmıştı. Sahiplerinin gururu olan yarışma güvercinleri, donmuş tüyleriyle acınacak hale düşmüşlerdi. Tüyleri kuşları soğuktan korumuştu, sahipleri ise çok sevdikleri kuşları kadar şanslı değildi.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle