GeriDünya Polis: Saldırının hedefi Giffords
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Polis: Saldırının hedefi Giffords

Polis: Saldırının hedefi Giffords
refid:16719599 ilişkili resim dosyası

ABD'nin Arizona eyaletinde kongre üyesi Gabrielle Giffords'ın başından vurulduğu saldırının şüphelisinin olayda Giffords’ı hedef aldığına inanıldığı belirtildi.

Olayın meydana geldiği Tucson kentinin bulunduğu Pima bölgesinin polis şefi Clarence Dupnik, yetkililerin elinde bir başka şüphelinin fotoğrafının olabileceğini belirtti.

 

Dupnik, yetkililerin, gözaltındaki şüphelinin, ateş açma olayının olduğu süpermarketin park alanına bir başka kişiyle gelmiş ve bu kişinin de olaya karışmış olabileceğini düşündüğünü, olayla bağlantılı olduğu düşünülen ikinci bir erkeğin arandığını kaydetti.

 

Clarence Dupnik, gözaltındaki şüphelinin kimliğini açıklamadı ancak Amerikan medyasında polis yetkililerine dayanılarak verilen haberlerde şüphelinin 22 yaşında ve isminin Jared Lee Loughner olduğu ifade ediliyor.

 

“Şüphelinin akli dengesinin bozuk olmadığı ancak dengesiz olduğunu ve sorunlu bir geçmişi bulunduğunu” söyleyen Dupnik, şüphelinin geçmişte Giffords’a karşı olmasa da çeşitli ölüm tehditlerinde bulunduğunu aktardı. Şüphelinin olay sırasında etrafındaki iki kişi tarafından etkisiz hale getirildiğini,yetkililerin saldırının hedefinin kongre üyesi Gabrielle Giffords olduğuna inandığını söylen Dupnik, “Giffords'ın vurulan ilk kişi olup olmadığına dair bilgim yok ancak hedefin o olduğunu sanıyorum” dedi.

 

Olayda ölü sayısının 6, yaralı sayısının 13 olduğu, ölenler arasında federal yargıç John Roll, Giffords'ın yardımcılarından Gabe Zimmerman ve 9 yaşında bir kız çocuğunun da bulunduğu bildiriliyor.

       

OLAYLA İLGİLİ AYRINTILAR

Uluslararası haber ajanslarında, şüphelinin olayda yarı otomatik silah kullandığı bilgisi yer aldı, CNN televizyonu şüphelinin sorgusunda konuşmadığını belirtti.

 

ABD Ulusal Kamu Radyosu'nun haberinde, Giffords'ın halkla bir araya geldiği etkinlikte yaklaşık 1 metre mesafeden vurulduğu duyuruldu.

 

MSNBC kanalı, polis yetkilileri ve görgü tanıklarına dayanarak,saldırganın Giffords'a arkadan yaklaştığı, ona ve diğerlerine en az 20 el ateş ettiğini bildirdi.

       

GIFFORDS, GEÇMİŞTE TEHDİTLER ALDIĞINI SÖYLÜYORDU

Reuters'ın haberine göre, NASA astronotuyla evli olan ve Demokrat Parti’nin yükselen yıldızlarından biri olarak görülen Giffords, tartışılan sağlık reformunun destekçilerinden biriydi ve hararetli siyasi tartışmalar yüzünden sert tehditler aldığını belirtiyordu. Sağlık reformuna desteği yüzünden muhafazakarların tepki gösterdiği isimler arasında yer alan Giffords, sağlık reformu paketinin kongrede kabul edilmesinin ardından, protestocular tarafından ofisleri tahrip edilen milletvekillerinden biriydi. Ancak saldırının Giffords’ın siyasi duruşuyla alakalı olup olmadığı henüz bilinmiyor.

 

Giffords, geçen yıl MSNBC televizyonuyla yaptığı röportajda, sağlık reformunun kongrede kabul edilmesinin ardından eski Alaska Valisi Sarah Palin tarafından internet sitesine konulan bir haritada, “sağlık reformuna destek veren ve bu nedenle ara seçimlerde mutlaka yenilgiye uğratılması gereken milletvekillerini” göstermek için, her birinin üzerinde silahla nişan almaişareti olan farklı seçim bölgelerinin yer aldığı ve kendi seçim bölgesine de buharitada yer verildiğinden yakınarak, “İnsanlar bu tür eylemlerin sonuçlarınınolacağını fark etmeli”demişti. Palin, milletvekili Giffords'ın başından vurulduğu saldırıyı hemen kınayanlar arasındaydı.

 

Giffords, Arizona eyaletinde geçen yıl kabul edilen tartışmalı göçmenlik yasasını da eleştirerek, bu yasanın sınırın güvence altına alınması veya uyuşturucu ve silah kaçakçılığının önlenmesi konusunda işe yaramayacağını savunuyordu.

 

Muhafazakâr eğilimli Arizona eyaletinde Demokrat Parti'den üç dönem arka arkaya Temsilciler Meclisi üyeliğine seçilmeyi başaran Giffords, geçen kasım ayında düzenlenen ara seçimlerde aşırı muhafazakar Çay Partisi hareketinin desteğini alan rakibini az farkla geride bırakmayı başarmıştı. Giffords,bölgesinde sık sık seçmenleriyle bir araya gelme etkinlikleri düzenleyerek popülerliğini korumayı başardı.

       

FBI, ŞÜPHELİNİN ADIYLA YOUTUBE'A KONULAN BAZI VİDEOLARI İNCELİYOR-

Youtube internet sitesinde de saldırının şüphelisi olarak adı geçen Jared Lee Loughner adıyla gönderilen çeşitli videolar yer alıyor. Loughner, bu videolarda hükümete ve dine eleştiriler yöneltiyor ve yeni para birimi çağrısında bulunuyor. Bu videoları gönderenin şüpheliyle aynı kişi olup olmadığı bilinmiyor.FBI'ın konuyu araştırdığı bildirildi.

 

Öte yandan, ABD Kongresi polisi, Temsilciler Meclisi üyelerine kişisel güvenlikleri konusunda tedbirli olmaları tavsiyesinde bulundu.

 

Bu arada, Temsilciler Meclisi çoğunluk lideri Eric Cantor, bu olay nedeniyle gelecek hafta yapılması planlanan, sağlık reformunun geri çevrilmesini içeren tasarının oylaması dahil olmak üzere tüm yasama çalışmalarının ertelendiğini açıkladı.

 


Yorumları Göster
Yorumları Gizle