GeriDünya Peşmerge meydan okuyor
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Peşmerge meydan okuyor

New York Times gazetesi, Iraklı Kürtlerin 100 bin kişilik peşmerge ordusunu dağıtmamakta kararlı olduğunu yazdı. Gazete, ‘Peşmergeler dağılmazsa, Irak’ta aynı Lübnan gibi iç savaş çıkar’ şeklindeki görüşü de aktardı.

ABD’nin Irak’taki milis güçlerinin dağıtılması yönündeki kararına karşın, Kürtlerin 100 bin kişilik peşmerge ordusunu korumak istediğini bir süredir yazan New York Times gazetesi, KDP Lideri Mesud Barzani’nin bu konudaki görüşüne yer verdi: ‘Peşmergeler, tartışılacak, müzakere edilecek bir konu değildir. Onlar direnişimizin sembolüdür.’ Kürtlerin, yeni anayasada geniş özerklik sağlamaya kararlı olduklarını belirten gazeteye göre, peşmergelerin, Irak güvenlik güçlerinden bağımsız konvansiyonel ordu özellikleri korunacak.

ABD’li komutanlar da peşmergelerin dağıtılmasının güç olacağını düşünüyor. Koalisyonun geçici yönetimine danışmanlık yapan Hoover Enstitütüsü yetkililerinden Larry Diamond ise Irak’ta ‘yerel savaş beylikleri’nin ortaya çıkması olasılığının bulunduğunu söyledi ve milislerin varlığının Lübnan türü bir iç savaşa yol açabileceği uyarısında bulundu. Gazetede vurgulanan bir diğer ayrıntı ise, Kürt eğitim kampı komutanı Albay Mehdi Doski’nin odasında, Türkiye, Suriye ve İran’ın büyük bölümünü da kapsayan ‘Büyük Kürdistan’ haritası bulunması.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle