GeriDünya Peres: İran nükleer tehdidini Rusya da anladı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Peres: İran nükleer tehdidini Rusya da anladı

İsrail Cumhurbaşkanı Şimon Peres, İran'ın nükleer tehdidini Rusya'nın da anladığı açıklamasını yaptı.

Peres, Kızıl Ordu'nun İkinci Dünya Savaşı'ndan zaferle çıkmasının 65. yıldönümü ve "Zafer Günü" törenlerine katılmak üzere Rusya'ya gidişi öncesinde, İsrail ordu radyosuna yaptığı açıklamada, Rus liderlerin kendisine "İran'da nükleer silahları kabul etmeyeceklerini" söylediklerini ifade etti.

İsrail Cumhurbaşkanı Peres, Nazi soykırımı sırasındaki Yahudi halkının çektiği acıları tüm dünyaya bir kez daha hatırlatmayı vicdani bir yükümlülük olarak gördüğünü belirterek, "Kızıl Ordu ve müttefikleri Nazi şeytanını durdurmasaydı, bu dehşetin sonu gelmeyecekti" diye konuştu.

Şimon Peres, bugün İsrail'de ve diğer ülkelerde soykırımdan kurtulan çok sayıda Yahudi'nin Kızıl Ordu'ya teşekkür ettiğini de ifade etti.
Peres, Moskova'daki törenlerde yaklaşık 30 ülkenin liderleriyle bir arada olacak, bazılarıyla ikili görüşmeler yapacak. Peres 3 gün sürecek gezisi sırasında, Rusya'da Avrupa-Asya Yahudi Kongresi'ne katılacak, ayrıca Moskova Uluslararası İlişkiler Enstitüsü'nden fahri doktora unvanını alacak.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle