GeriDünya Pentagon: Uçuşa yasak bölge planlarda yok
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  14
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Pentagon: Uçuşa yasak bölge planlarda yok

Pentagon: Uçuşa yasak bölge planlarda yok
refid:29659033 ilişkili resim dosyası

Ankara’nın İncirlik Üssü’nü IŞİD’e saldırılara açma kararının ardından Washington sürecin günler değil haftalar alacağını açıkladı. En önemli iki müzakare konusu, ABD’nin İncirlik uçuşlarında YPG’yle de işbirliği için ısrar etmesi ve Türkiye’ye konuşlandırılacak Amerikan güçlerinin korunmaları. Uçuşa yasak bölge ise planlarda yok.

WASHINGTON Yönetimi, Amerikan basınında çıkan, IŞİD’e karşı savaşta Türkiye ile varılan İncirlik mutabakatı sonrası Kuzey Suriye’deki Azez-Cerablus arasında bir tür güvenli bölge oluşturulacağı haberlerinin doğru olmadığını açıklarken, Türkiye ile müzakerelerin devam ettiğini, eğer İncirlik kullanılacaksa bunun günler değil haftalar içinde olacağını açıkladı. En önemli iki müzakare konusunun ise ABD’nin İncirlik’ten yapacağı uçuşlarda IŞİD’e karşı mücadelede Kobani, Telabyad ve Haseke’de ilerleme sağlayan PKK uzantısı YPG’yle de işbirliği için ısrar etmesi ve Türkiye’ye konuşlandırılacak Amerikan güçlerinin korunmaları meseleleri olduğu öğrenildi.

Pentagon: Uçuşa yasak bölge planlarda yok TAHMİNİ GÜVENLİ BÖLGE

KARARI BAKAN VERECEK

Pentagon Sözcüsü Jeff Davis, güvenli bölge tartışmalarıyla ilgili şunları söyledi: “IŞİD’den arındırılmış bölgeden bahsederken, biz tüm dünyanın IŞİD’den arındırılmasını istiyoruz. Uçuşa yasak bölge uygulanmasına dair haberler dolaştığını biliyoruz. Böyle planlarımız yok.”

Davis, İncirlik gibi Türk üslerinin nasıl kullanılabileceği konusunda Türkiye ile bugün (Pazartesi) bile görüşmelerin devam ettiğini söylerken, “Nihai detaylarını çalışıyoruz. Türkiye’den herhangi bir operasyon yapıp yapmayacağımız konusunda Bakan Carter (ABD Savunma Bakanı Ash Carter) nihahi belirlemede bulunacak. Eğer olacaksa bunun günler içinde değil haftalar içinde olmasını bekliyoruz” dedi.

Pentagon: Uçuşa yasak bölge planlarda yok Türkiye’nin kendini savunma hakkı var

SPESİFİK BİR BÖLGE YOK

Pentagon Sözcüsü, Türkiye’yle işbirliğinin, gazete haberlerinde iddia edildiği gibi Cerablus-Azez arasındaki bölgede mi olacağına ilişkin ise “Aslında bizim (işbirliği) taahhüdümüz spesifik bir bölge için değil” diye konuştu. Hürriyet’e bilgi veren kaynaklar, Türkiye’nin belirlediği şartlar uyarınca ABD uçaklarının IŞİD’e yönelik saldırılarını İncirlik ve Diyarbakır üslerinden organize edeceğini, Batman ve Malatya üslerinin ise acil durumlar için kullanılacağını belirtirken, Davis, saldırıların yerde hangi gruplarla koordine edileceği sorusuna ise “IŞİD’e karşı savaşan birçok oluşumla koordine edeceğiz” diye cevap verdi.

YPG’YE YARDIM ANA MESELE

Dışişleri Sözcüsü John Kirby de günlük basın toplantısında “Şimdi YPG’ye daha zamanında ve etkin hava desteğine izin verecek Türkiye’deki üslere erişimimiz var” diyerek Türkiye’nin terör örgütü saydığı YPG konusunun müzakerelerin ana unsuru olduğunun işaretini verdi. Nitekim Davis de “Bizim niyetimiz IŞİD’le nerede savaşabiliyorsak savaşmak ve Türkiye dahil her koalisyon ortağımızla işbirliği yapabilmek” diyerek, Washington’ın Türkiye’deki üslerin sadece Cerablus-Azez arasındaki bölge için değil, Suriye’deki diğer IŞİD hedeflerine yönelik de kullanılabilmesi konusundaki isteğini açıkça ifade etti.

PKK VE YPG AYRI

Davis, Washington Yönetimi’nin Suriye’deki YPG ve PKK’yı ayrı gördüğünü de bir kez daha yineledi. Aynı şekilde Kirby de, günlük basın toplantısında Türkiye’nin Kuzey Irak’taki PKK unsurlarına yönelik hava harakâtını nasıl değerlendirdiği sorulduğunda, “PKK‘ya karşı saldırılar, Türklerin maruz kaldıkları saldırılara bir missillemeydi” dedi ve “Bazı durumlarda PKK’nın IŞİD’e karşı savaştığını kabul ediyorum ama onlar yabancı bir terörist örgüt” diye konuştu. Kirby, “IŞİD’e karşı savaşımız, PKK’yla işbirliği içinde ya da eşgüdümlü ya da iletişim halinde değil” diye ekledi.

YENİ ORTAK LEVANT CEPHESİ

Ancak Hürriyet’e bilgi veren üst düzey bir Pentagon yetkilisi, Türkiye’nin YPG konusunda sınırlamalar getirse de ABD’nin koalisyon ortaklarından hangi boyutta destek alabiliyorsa almaya çalışacağını söyleyip “İncirlik’in her halükarda operasyonel hale gelmesini istediklerini” belirtti.

Hürriyet’e konuşan Özgür Suriye Ordusu kaynakları ise İncirlik merkezli IŞİD saldırılarında şu aşamada işbirliğine en yakın örgütün Halep çevresindek Levant Cephesi olduğunu kaydetti. Pentagon Sözcüsü Davis, sahadaki ortakların kimler olacağının belirlenmediğini söylemekle yetindi.

ESAD’I DEVİRME POLİTİKAMIZ YOK

Davis, Ankara’yla halen devam eden ve sonuçlanmayan müzakereler ışığında, “ABD’nin İncirlik’i kullanmak istemekten vazgeçmesi mümkün mü” sorusuna “Ne yapacağına ve ABD güçlerini nasıl konuşlandıracağına karar vermek elbette Bakan’ın uhdesinde” diye cevap verdi.

Pentagon Sözcüsü, “Esad’ın gitmesi müzakerelerin bir parçası mı” sorusuna, “Bu bizim izlediğimiz bir politika değil. Biz sadece IŞİD’le mücadeleye odaklanıyoruz” derken, belirli bölgelerde Esad Rejimi güçlerinin IŞİD’e saldırması halinde ABD’nin tepkisinin ne olacağı konusunda ise “IŞİD’in geriletilmesi çabalarını destekliyoruz. Esad Rejimi bunu yaparsa ne işbirliği yaparız ne de karşısında bir eyleme girişiriz” diye konuştu.

Ankara’yla derinleştirilmesi istenen işbirliğinin halen süren “hava” operasyonları olduğunu özellikle vurgulayan Davis, Başkan Obama ve Cumhurbaşkanı Erdoğan arasında 22 Temmuz’da yapılan telefon konuşmasında Obama’nın Suriye’deki ihtilafa “siyasi çözüm” bulunması konusundaki isteğini tekrarladığını belirtti.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle