GeriDünya Pentagon: ABD askeri Irak'ta 2 yıl daha kalmalı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Pentagon: ABD askeri Irak'ta 2 yıl daha kalmalı

Irak'ta savaşacak asker bulamayan Amerikan ordusu, Kongre'den bu ülkedeki askerlerin sözleşmelerinin iki yıl daha uzatılmasını istedi.

Irak'taki Amerikan askerlerinin sözleşmelerinin uzatılması talebi ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) tarafından dile getirildi. Temsilciler Meclisi de bu ülke ve Afganistan'da görev yapan askerler için 81,4 milyar dolar ek kaynak ayrılmasını onayladı.

  

Amerikan Genelkurmay Başkan Yardımcısı General Franklin Hagenbeck, Kongre'nin bir alt komisyonuna yaptığı açıklamada, ek kaynağa rağmen ordu ve ulusal muhafız gücü için asker bulmakta sıkıntı çekildiğini ve yıllık hedeflere ulaşamama riski bulunduğunu bildirdi.

  

General Hagenbeck, askeri güçlerin istikrarına katkı sağlamak amacıyla sözleşmelerin altı yıldan sekiz yıla çıkarılması gerektiğini belirtti.

  

ABD'de vergi yılının ilk 9 ayı için belirlenen ihtiyat gücü ve ulusal muhafız gücüne asker alma hedefinin yüzde 87 ve yüzde 80'ine, Irak'ta önemli bir güce sahip deniz piyadelerinin hedefinin ise ancak yüzde 77'e ulaşabildi.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle