GeriDünya Pasifik Okyanusu’nu 6 ayda yüzerek geçecek
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Pasifik Okyanusu’nu 6 ayda yüzerek geçecek

Pasifik Okyanusu’nu 6 ayda yüzerek geçecek

Fransız plastik karşıtı aktivist Ben Lecomte, okyanuslardaki plastik kirliliğine dikkat çekmek için Japonya’dan San Francisco’ya 6 ay boyunca yüzecek...

‘Büyük Pasifik çöp adası’ olarak bilinen ve çoğunluğu plastik atıklardan oluşan dev adacığa dikkat çekmek isteyen Fransız çevreci aktivist Ben Lecomte, Pasifik Okyanusu’nu 180 günde yüzerek geçmeye hazırlanıyor. Japonya’nın Choshi kıyılarıdan salı günü yolculuğuna başlayan Lecomte, doğu yönüne doğru hareket edecek.

1998 yılında Atlantik Okyanusu’nu yüzerek geçen Lecomte, 180 günde 8 bin kilometre yüzmeyi planlıyor. 50 yaşındaki aktivist, bu konudaki farkındalığı arttırmak için çöp adasına doğru yüzerek gidecek. Lecomte yolculuğunu tamamlamak adına, her gün 50 kilometre yüzmeyi planlıyor. Okyanus akımlarını kendisini hızlandırması yönünde kullanacak olan Lecomte, bir de köpekbalığı bilekliği kullanacak.

Amerikan ABD kanalına konuşan Lecomte, “Psikolojik yönü en zoru. Tamamen zihninizle ilgili bir durum. Bazen yapması çok zor zor oluyor, özellikle de uykunuz ya da acınız varken ve kuruysanız... Suya atlayıp 8 saat boyunca orada kalmak, soğuk olunca çok zor” diye konuştu.

Mart ayında yapılan ölçümlere göre, Büyük Pasifik çöp adası, Fransa’nın yüz ölçümünden tam 2 kat daha büyük ve 80 bin ton plastik atık barındırıyor. Pasifik çöp girdabı olarak da bilinen yapı, aslında Kuzey Pasifik girdabının bir parçası.

Kuzey Pasifik girdabı artık, başta plastik olmak üzere birçok atığı bünyesinde barındırıyor. Uzmanlar, çöp adasının gelecek birkaç yıl içinde hızla büyüyeceğini belirtiyor. Mart ayındaki ölçümlerde, çöp adasının tahmin edildiğinden tam 16 kat büyük olduğu ortaya çıkmıştı.

Lecomte ve ekibi, yüzülen sularda her gün örnekler alarak sulardaki plastik ve mikroplastik kirliliğini ölçecek. Lecomte’nin ekibinden Tyral Dalitz, “Gerçek aslında çok daha kötü çünkü okyanus mikroplastiklerle dolu” diye konuştu. Yolculuk süresince balık da tutacak olan ekip, besin zincirindeki plastik atıklara dikkat çekecek.

False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle