GeriDünya Papa'yı sokaklarda uyuyarak beklediler
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  3
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Papa'yı sokaklarda uyuyarak beklediler

Papa'yı sokaklarda uyuyarak beklediler

ABD ziyareti çerçevesinde Pensilvanya eyaletinin Philadelphia şehrine gelen Katolik dünyasının ruhani lideri ve Vatikan Devlet Başkanı Papa Françesko kendisini dinleyen 10 binlerce göçmene "umudunuzu yitirmeyin" çağrısında bulundu. Papa'yı görmek için bir gece önceden şehre akın eden insanlar sokaklarda uyudu.

Özgürlük Merkezi etrafındaki caddelerde toplanan birçok farklı ülke ve eyaletlerden Philadelphia'ya gelen ziyaretçiler, sabahın erken saatlerinde güvenlik noktalarının önünde uzun kuyruklar oluşturdu.

Papayı sokaklarda uyuyarak beklediler

Papa'nın halkı selamlayacağı sokaklar bir gece öncesinden güvenlik çemberi altına alınırken, yerel polis güçleri ve Gizli Servis'e bağlı güvenlik güçleri ziyaretçileri çok sıkı bir güvenlik aramasından geçirerek içeriye aldı.

Papayı sokaklarda uyuyarak beklediler

Yaklaşık 10 saatlik bekleyişten sonra halkı selamlamak için "Popemobile" içinde Market ve Chestnut caddeleri arasında kendisini bekleyen kalabalığı selamlayan Papa Françesko, özel korumaların kucağında yanına getirilen bazı bebekleri alınlarından öptü.

Papayı sokaklarda uyuyarak beklediler

"UMUDUNUZU YİTİRMEYİN"
Papa, kendisini bekleyen yaklaşık 50 bin kişiye İspanyolca konuştu.

Sosyal medya üzerinden Papa'nın İspanyolca konuşmasına tepkiler gelirken, bazı kullanıcılar "Bari ABD'de İngilizce konuşsaydın" gibi tepkiler verirken, bazı kullanıcılarda "göçmenlere hitap ederken İspanyolca konuşarak onlara sahip çıktı" diyerek Papa'nın İspanyolca konuşmasına destek verdi.

Papayı sokaklarda uyuyarak beklediler

Konuşmasında "dini özgürlükler" ve "göçmenler" konularına değinen Papa, "ABD, kendi tarihini hatırlamalı ve hatalarını tekrarlamamalıdır. Farklı inanışlardan insanlar bir araya gelerek birbirleriyle saygın bir şekilde yaşamalıdır" diye konuştu.

"Bizim dini geleneğimiz, bizlere, farklı olanları tanıma ve kabul etmemiz çağrısında bulunur" ifadesini kullanan Papa, şöyle devam etti:

"İçinde yaşadığımız küresel dünya farklılıklarımızı ortadan kaldırarak bizleri tek tipleşmeye ve geleneklerimizi terk etmemiz yönünde bize baskı yapıyor. Şu anda burada Özgürlük Merkezi'nde konuşuyor olmam ABD'de olmamın önemli sebeplerinden birisidir. ABD'yi ifade eden özgürlük bu meydanda ilan edilmişti."

Konuşmasında sık sık göçmenlere hitap eden Papa, karşılaşılan zorluklar karşısında yılmayarak, sorumlu birer vatandaş olmaları yönünde çağrıda bulunduğu göçmenlere, "umudunuzu yitirmeyin" dedi.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle