GeriDünya Panda Koruma Merkezi ile bağlantı kesildi
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Panda Koruma Merkezi ile bağlantı kesildi

Çin'in Sichuan eyaletindeki depremde 7 bini aşkın kişinin öldüğü bildirildi.

Yeni Çin Haber Ajansı, yerel yetkililere dayanarak, ülkenin güneybatısında yer alan bu eyaletteki ölü sayısının 7 bin 651 olduğunu duyurdu.

PANDA KORUMA MERKEZİ İLE BAĞLANTI KESİLDİ
Eyalette Richter ölçeğine göre 7,8 büyüklüğünde meydana gelen depremden sonra Wolong Panda Koruma ve Araştırma Merkezi ile tüm bağlantı kesildi.
Sichuan Ormancılık İdaresi yetkilileri, Yeni Çin Haber Ajansına yaptıkları açıklamada, merkezden haber alınamadığını söylediler.
Bu merkezde soyları tükenme tehlikesiyle karşı karşıya bulunan pandalardan 130 tane, koruma bölgesinde de 150 tane yaşıyor.

BAŞBAKANDAN SÜKUNET ÇAĞRISI
Kurtarma çalışmalarını yerinde izlemek için bölgeye giden Çin Başbakanı Ven Ciabao, Danjiangyan şehrine ulaştı. Halktan sükuneti korumaya çağıran Ven, aynı zamanda güvenli ve verimli çaba gösterilmesini istedi.
Başbakan, hükümetin ve Çin Komünist Partisi'nin tüm birimlerinin kurtarma çalışmalarının ön cephesinde olacağını kaydetti.
Yolda meydana gelen hasardan dolayı kurtarma ekipleri Vençuan ilçesine ulaşamadı. Çin Merkezi Televizyonu CCTV, durumu gözlemek için askeri helikopterlerin ilçeye gittiğini duyurdu.
Devlet Felaketle Mücadele Komisyonu ikinci derece acil müdahale planını uygulamaya koydu. Çin'de ciddiyet seviyesine göre dört kategoride acil müdahale planı bulunuyor. Çin Yurttaşlık İşleri Bakanlığı deprem bölgesine 5 bin çadır gönderdi.

PEKİN'DEKİ BAĞIMSIZ DEPREM DEĞİL
Çin Deprem Merkezi tarafından yapılan açıklamada, Sichuan'da meydana gelen depremden 7 dakika sonra başkent Pekin'de meydana gelen 3.9 büyüklüğündeki sarsıntının bağımsız bir deprem olmadığını, Sichuan'daki deprem tarafından tetiklendiğini açıkladı.
Bu sarsıntı başkente paniğe yol açtı ve özellikle yüksek binalarda bulunanlar sokaklara döküldü.
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle