GeriDünya Obama temsilcisini K. Kore'ye gönderiyor
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Obama temsilcisini K. Kore'ye gönderiyor

ABD Başkanı Barack Obama'nın özel temsilcisinin, altılı görüşmeleri canlandırmak üzere gelecek ay Kuzey Kore'ye gideceği bildirildi.

Asya ülkeleri ziyareti kapsamında Seul'de bulunan Obama, Güney Kore Devlet Başkanı Lee Myung-bak ile görüşmesinin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında, özel temsilcisi Stephen Bosworth'un 8 Aralıkta Pyongyang'a gideceğini açıkladı.

Bosworth'un bu ziyaretinin, Kuzey Kore'nin nükleer programı konusunda oluşturulan altılı görüşmeleri yeniden canlandırmayı amaçladığı belirtiliyor.

Obama, ayrıca İran'ın nükleer programıyla ilgili öneriye cevap vermemesinin sonuçları hakkında diğer ülkelerle görüşmelere başladıklarını söyledi.

Halen İran'ın fikrini değiştirmesini umduğunu belirten Obama, Washington ile müttefiklerinin İran'a ne kadar ciddi olduklarını gösterecek olası adımları içeren bir paketi değerlendireceğini kaydetti.

BM Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu'nun anlaşma taslağında, İran'ın düşük oranda zenginleştirdiği uranyumunun yüzde 75'ini depolamak için Rusya ve Fransa'ya göndermesi isteniyordu.

İran ise, nükleer programı çerçevesinde zenginleştirdiği uranyumu yabancı bir ülkede depolamaya ilişkin bu öneriyi reddetmişti.

KUZEY KORE DEVLET BAŞKANI LEE

Bu arada Obama ile ortak basın toplantısı düzenleyen Güney Kore Devlet Başkanı Lee Myung-bak'da, Kuzey Kore'ye nükleer sorunun çözümü için bir takvim vermediklerini, ancak Pyongyang yönetiminden hızlı davranmasını istediklerini söyledi.

Lee, Kuzey Kore'nin nükleer programından vazgeçmeye istekli olup olmadığını bilmeleri gerektiğini, bu ülkeye nükleer planlarını terk etmesi için bir takvim verilmesi konusunda bir karar olmadığını kaydetti.

Ekonomik konuları da dile getiren Lee, ülkesinin, ABD ile serbest ticaret anlaşması çerçevesinde otomobil ticareti konusunu yeniden açmayı arzu ettiğini belirtti.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle