Dünya Haberleri

DÜNYA

  O 3 ülkeden Polonya anında tepki verdi

  AA
  17.05.2017 - 10:30 | Son Güncelleme:

  AB Komisyonu’nun Göç, İçişleri ve Vatandaşlıktan Sorumlu Üyesi Dimitris Avramopulos, 160 bin sığınmacının dağıtılmasını öngören mekanizmada yer almayan üye ülkeler hakkında soruşturma başlatılacağını açıkladı.

  DİMİTRİS Avramopulos, AB ülkelerinin, 160 bin sığınmacıyı kota sistemiyle Birlik ülkelerine dağıtılmasını öngören mekanizmada yer almasının hukuki ve ahlaki görevi olduğunu söyledi. AB ülkeleri içişleri bakanlarının çoğunluğunun oyuyla kabul edilen mekanizmanın dayanışmayı esas aldığına işaret eden Avramopulos, “Söz konusu sistem sadece İtalya ve Yunanistan’ın çıkarlarını değil aynı zamanda tüm AB’nin çıkarına. Kota sistemiyle şu ana kadar yaklaşık 18 bin mülteci yerleştirildi ama bu rakam hedefin çok uzağında” dedi.
  AB üyeleri arasında bugüne kadar bir tane bile sığınmacı yerleştirmeyen ülkeler olduğuna dikkati çeken Avramopulos, “Dayanışma sadece birkaç üye ülkenin sorumluluğu olamaz. Ortak hedef, tüm üye ülkelerin sisteme orantılı ve adil bir şekilde katkı vermesi. Birçok üye ülkenin sisteme katkı vermesine rağmen maalesef 1-2 ülke bir kişi bile almadı. Bu ihlal anlamına geliyor. Eğer bir ay içinde ilerleme olmazsa Avrupa Komisyonu söz konusu ülkeler hakkında soruşturma başlatacak” dedi.
  Komisyonun öğleden sonraki durum değerlendirmesinde bugüne kadar bir tane bile mülteci yerleştirmeyen üye ülkeler arasında Macaristan, Polonya ve Avusturya’nın isimleri zikredildi.

  POLONYA: KOTA DAYATMASINI KABUL ETMEYİZ

  Polonya Başbakanı Beata Szydlo, Avramopulos’un açıklamalarına tepki gösterdi. Szdylo, sığınmacıların AB üye ülkeleri arasında dağıtılmasını öngören kota sistemini kabul edilemez bulduğunu ve Polonya’nın halihazırda mülteci kabul etmesi gibi bir durumun olmadığını söyledi. Sadece Polonya’nın değil aynı zamanda bazı üye ülkelerin de kota sistemine karşı çıktığını savunan Szydlo, “Hükümetim ne Polonya’ya ne de başka AB ülkelerine zorunlu kota dayatılmasını kabul etmeyecek. Biz kendi görüşümüzde kararlı bir şekilde duruyoruz. Göçle ilgili duruşumuz hakkında Vişegrad Grubu Ülkeleri de (Polonya, Çekya, Macaristan ve Slovakya) çalışmalar yaptı” dedi.

  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı