GeriDünya Nobel felaketim oldu
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  3
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Nobel felaketim oldu

Nobel felaketim oldu
refid:8924896 ilişkili resim dosyası

Geçen yıl Nobel Edebiyat Ödülü’nü kazanan 88 yaşındaki ünlü yazar Doris Lessing, Nobel’le gelen ilginin yazarlığını etkilediğini ve kendisi için bir "felaket" olduğunu söyledi.

Lessing, bir radyoya verdiği demeçte, artan medya ilgisinin roman yazmasını neredeyse imkansız hale getirdiğini, roman yazmayı muhtemelen tümüyle bırakacağını anlattı.

Nobel’i kazandığından beri sürekli röportaj talepleri olduğundan yakınan ve "Tüm yaptığım demeç vermek, fotoğraf çekimi için zaman harcamak" diyen Lessing, yazı konusundaki soruya "Durdu, daha fazla enerjim yok" cevabını verdi.

Lessing, gençlere "Kendinizi sonsuzluğa sahipmişsiniz gibi hayal etmeyin" demesinin nedeninin de bu olduğunu vurgulayarak "Sahipken onu kullanın, çünkü bir deliğe akan su gibi kayacak" dedi.

Altın Defter, Türkü Söylüyor Otlar, Siyah Madonna, Canopus Arşivleri, Terörist gibi Türkçe’ye de çevrilen romanların yazarı Lessing, 2007 yılında Nobel Edebiyat Ödülü’nü kazandı ve 106 yıllık Nobel tarihinde bu ödülü alan 11. kadın yazar oldu. İran’da doğan, Rodezya’da (Zimbabwe) büyüyen İngiliz asıllı Lessing, 50 civarında roman, oyun, anı ve kısa hikayelerden oluşan eserlere sahip.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle