GeriDünya New York’a patron olmak için 8 milyon dolar harcadı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

New York’a patron olmak için 8 milyon dolar harcadı

Önümüzdeki 6 Kasım'da yapılacak seçimde New York belediye başkanı olduğu takdirde sadece bir dolar maaşla çalışacağını açıklayan medya kralı Michael Bloomberg, hedefine ulaşmak için kişisel servetinden 8 milyon dolar harcadı.

Cumhuriyetçi Parti'nin belediye başkan adayı olmak için yarışan Bloomberg'in parti içindeki ön elemeleri kazanacağına kesin gözüyle bakılıyor. Ancak New York'un Demokrat eğilimli olması şansını azaltıyor. Bununla birlikte Demokrat Parti'nin çok sıradışı bir adayı bulunmuyor. Parti'nin en favori adayı, avukat Marc Green düşük profilli bir kampanya yürütüyor ve parti kasasının dışına çıkmıyor. Bloomberg ise kişisel kasasındaki milyonların haksız rekabet yarattığı şeklindeki eleştirileri yanıtlarken, ‘‘Bu parayı harcayabildiğim için çok şanslıyım. Ne yazık ki, herkes benim kadar başarılı değil’’ dedi.

Muhalifledri, medya kralının kenti satın almaya çalıştığını ileri sürerken Bloomberg, Sunday Times'e yaptığı açıklamada şöyle konuştu: ‘‘Ben özür dilememi gerektirecek birşey yapmıyorum. Ya sistemin içinde merdivenleri çıkarak yükselirsin, ya da daha yukarı düzeyden giriş yaparsın. Bu sizin daha iyi veya kötü bir insan olduğunuz anlamına gelmez.’’

Bloomberg'in görüşüne göre New York Belediye Başkanlığı, dünyanın en iyi dördüncü işi. Birinci sırada ABD Başkanlığı, ikinci sırada Birleşmiş Milletler Genel Sekreterliği, üçüncü sırada da Dünya Bankası Başkanlığı var.

Uydu üzerinden 24 saat finansal haberler veren Bloomberg News ile çeşitli radyo ve uluslararası dergilerin sahibi olan ve kişisel serveti 2.8 milyar dolayında olan Michael Bloomberg, belediye başkanı seçilmesi halinde şirketlerinin yönetiminden ayrılacağını, kendisini kamu hizmetine adayacağını, ancak kesinlikle profesyonel bir politikacı olmadığını söylüyor.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle