GeriDünya NATO Kosova'da asker sayısını azaltıyor
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

NATO Kosova'da asker sayısını azaltıyor

Kosova'daki temaslarını tamamlayan NATO Genel Sekreteri Anders Fog Rasmussen, Kosova'da güvenlik durumundaki gelişmeye paralel olarak, bu ülkedeki barış gücü askeri sayısının gelecek yıldan başlayarak azaltılacağını söyledi.

NATO komutasındaki Kosova Barış Gücü'nün (KFRO) BM Güvenlik Konseyi'nin 1244 sayılı kararına dayalı olarak görev yaptığını belirten Anders Fog Rasmussen, Balkan ülkelerinin Avro-Atlantik kurumlarına katılımıyla, bölgede kalıcı bir istikrarın sağlanacağını bildirdi.

Rasmussen, Kosova ve Sırbistan'ın da bu kurumlara üye olmalarını istediklerini, NATO ve AB'ye üye olabilmek için önce zorunlu koşulların yerine getirilmesi, bu çerçevede ülkeler arasındaki sınır anlaşmazlıklarının barışçıl yollarla çözülmesi ve azınlık haklarına saygı gösterilmesi gerektiğini bildirdi.

Rasmussen, Kosova Cumhurbaşkanı Fatmir Seydiu ve Kosova Başbakanı Haşim Taçi ile yaptığı görüşme sırasında, Kosova'nın güvenliğini olumsuz etkileyebilecek herhangi kararın alınmayacağı konusunda güvence verdi.

NATO'nun bölgede güvenlik ve istikrarın korunmasına verdiği önemi bildirmek amacıyla bu ziyaretini yaptığını belirten Rasmussen, Kosova'da kaydedilen gelişmeye hayranlık duyduğunu ifade ederek, Kosova'ya verdikleri öncelik çerçevesinde Kosova Güvenlik Gücü'nün (KGG) sürekli gelişmesi için desteğini sürdüreceğini kaydetti.

Cumhurbaşkanı Seydiu, NATO'nun dünyadaki barış misyonlarında KGG mensuplarının yer alacağına olan inancını dile getirirken, başbakan Haşim Taçi, Kosova'nın Avro-Atlantik kurumlarıyla bütünleşmesi için gerekli tüm kriterleri uygulamaya çalıştığını vurguladı.
Rasmussen, Kosova Barış Gücü (KFOR) Komutanı Korgeneral Giuseppe E. Gay, KGG Bakanı Fehmi Muyota ve KGG Komutanı General Süleyman Selimi ile de biraraya geldi, ayrıca KFOR Çokuluslu Kuzey Tugayı bünyesindeki Fransız askerlerini de ziyaret etti.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle