GeriDünya NASA'da sarhoş astronot skandalı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  16
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

NASA'da sarhoş astronot skandalı

NASA'da sarhoş astronot skandalı
refid:6970392 ilişkili resim dosyası

ABD Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA), Uluslararası Uzay İstasyonuna (UUİ) gönderilecek bir bilgisayara dün sabotaj düzenlenmesinden sonra, astronotların sarhoş uçtukları iddiasıyla iyice karıştı.

California'daki uzay çalışmaları sırasında patlama: 2 ölü

Bir süre önce, astronotlar arasındaki aşk üçgeninde bir kadın astronotun  rakibesine saldırması ve tutuklanmasıyla başlayan garip olaylar  zincirine son olarak, Aviation Week&Space dergisinin, astronotların  uçuşa alkollü çıktığı iddiası eklendi.

Derginin bir NASA içinde yapılan bir soruşturma raporuna dayanarak web  sitesinde verdiği haberde, en az iki kez astronotlara sarhoş uçma izni  verildiği ve başka astronotlara da güvenlik riski oluşturacak kadar çok  içkili oldukları uyarısı yapıldığı iddia edildi.

Bu olayların hangi uçuşlarda meydana geldiğini belirtmeyen dergi, iç  soruşturmada, mürettebatın uçuştan 12 saat öncesinde alkol tüketmeme  kuralına uymadığının ve yüksek miktarda alkol tükettiğinin  belirtildiğini yazdı.

Bir NASA yetkilisi, raporda böylesi ayrıntılar bulunduğunu doğrularken,  bunların isim belirtilmeden yapılan görüşmeler olduğunu söylemekle  yetindi.

NASA'nın, bu astronotların sağlığıyla ilgili bu raporu bugün ele alması  bekleniyor.

NASA, aşk üçgeni skandalında hakkında adam kaçırma ile hırsızlık ve  saldırıdan dava açılan Lisa Nowak adlı astronotu görevden aldıktan  sonra, astronotların davranışlarıyla ilgili bir iç soruşturma  başlatmıştı.

Discovery uzay mekiğinin eski astronotu Nowak, şubat başında, her ikisi  de evli olmasına karşın birlikte olduğu William Oefelein adlı astronotla  ilişkisi bulunduğundan şüphelendiği Amerikan Hava Kuvvetleri subayı  Colleen Shipman'a "haddini bildirmek" amacıyla Texas'tan Florida'ya 1500  km yol kat etmişti.

Nowak, eylülde yargıç karşısına çıkacak.

Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesi, dün Endeavour uzay mekiği ile 7  Ağustosta UUİ'ye gönderilmesi planlanan bir bilgisayarın kablolarının  bilerek ve isteyerek kesildiği iddiasıyla soruşturma açmıştı.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle