GeriDünya Müzakere çerçeve belgesi ele alınıyor
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Müzakere çerçeve belgesi ele alınıyor

Avrupa Birliği Genel İşler Konseyi, AB ve Türkiye arasında yürütülecek müzakerelerde yol haritasını oluşturan Müzakere Çerçeve Belgesi'ni görüşmek üzere bu akşam Lüksemburg'da toplanıyor.

 Edelman: Türkiye’yi geri çevirmek felaket olur

 İngiliz basını: Türkiye reddedilirse Avrupa felakete sürüklenir

AB üyeleri, AB Genel İşler Konseyi toplantısında dışişleri veya Avrupa işlerinden sorumlu bakanlarla temsil edilecek.
  
Bakanlar, ilk aşamada, yerel saatle 19.00'da (TSİ 20.00) yemekte bir araya gelecek. Kısıtlı katılımlı olacak ve bakanların “baş başa” görüşmelerini sağlayacak “gayrı resmi” nitelikli yemekte İngiliz Dışişleri Bakanı Jack Straw, Türkiye dosyası hakkında son bilgileri verecek, “sorun kaynağı” Avusturya ile son temaslarını anlatacak.
  
Bakanlar, yerel saatle 20.30'da resmi toplantıya geçecek. Müzakere Çerçeve Belgesi'nin onaylanması ve bilgi için süratle Ankara'ya gönderilmesi amacıyla uzlaşma aranacak.
  
AVUSTURYA SORUNU
  
Avusturya'nın, Müzakere Çerçeve Belgesi'ne “imtiyazlı ortaklık” veya bunu çağrıştıran bir ifade sokmak için gösterdiği çaba, son bir hafta içinde Ankara ve Brüksel arasında sorun yaratmıştı.
  
AB diplomatik kaynakları, Avusturya'nın, Türkiye'nin tam üyeliğine karşı çıkmanın dışında, AB'nin Hırvatistan ile tam üyelik müzakerelerini başlatmasını sağlamak için bu engelleme yöntemini uyguladığını düşünüyor.
  
AB, eski Yugoslavya ile ilgili kurulan uluslararası savaş suçları mahkemesi ile işbirliği yapmadığı gerekçesiyle Hırvatistan yönetimiyle müzakerelerin başlamasını askıya alınmasını kararlaştırmıştı.
  
MÜZAKERE ÇERÇEVE BELGESİNİN İÇERİĞİ
  
AB Komisyonu tarafından hazırlanan ve AB Konseyi'nin onayına sunulan Müzakere Çerçeve Belgesi, üç bölümden oluşuyor.

Belgenin ilk bölümünde müzakerelerin kuralları, ikinci bölümde müzakerelerin özü, üçüncü bölümde ise müzakerelerin prosedürü yer alıyor.
  
Belgenin sonunda yer alan bölümde ise müzakerelerde ele alınacak konuları belirleyen 35 bölüm başlıkları yer alıyor.
  
Müzakere Çerçeve Belgesi'nin kurallarla ilgili bölümünde daha çok Türkiye'den beklentilere yer verilirken, müzakerelerin askıya alınması koşullarına da açıklık getiriliyor.
  
Belgenin “müzakerelerin özü” başlıklı ikinci bölümünde ise AB müktesebatına ilişkin sorumluluklar yer alıyor.
  
AB'ye katılımın, birlik sisteminin ve birliğin “müktesebatı” olarak bilinen kurumsal çerçevenin getirdiği hak ve yükümlülüklerin kabulü anlamına geldiği vurgulanan bu bölümde, Türkiye'nin, bu müktesebatı katılım zamanındaki şekliyle uygulaması gerektiği ifade ediliyor.
  
Ayrıca, mevzuatın uyumlu hale getirilmesine ek olarak, katılımın aynı zamanda müktesebatın zamanında ve etkin şekilde uygulanması anlamına geldiği vurgulanıyor.
  
Müzakere Çerçeve Belgesi'nin üçüncü bölümünde ise “müzakere prosedürü” sırasında izlenecek yola yer veriliyor.
  
AB Komisyonu'nun, müktesebatı Türk yetkililere anlatmak, Türkiye'nin belli alanlarda müzakerelerin başlatılabilmesi için ne derece hazırlıklı olduğunu değerlendireceği ifade edilen bu bölümde ise “AB Komisyonu'nun, yine müzakereler sırasında gündeme gelmesi en muhtemel olan sorunların emarelerini önceden elde etmek için, tarama olarak adlandırılan resmi bir süreç çerçevesinde müktesebatı inceleyeceği” hatırlatılıyor.
  
MÜZAKERE BAŞLIKLARI
  
Avrupa Birliği'nin Türkiye ile yapacağı tam üyelik müzakereleri 35 bölümden oluşuyor:
  
“Malların Serbest Dolaşımı”, “İşgücünün Serbest Dolaşımı”, ”Yerleşme Hakkı ve Hizmet Sağlama Özgürlüğü”, “Sermayenin Serbest Dolaşımı”, “Kamu İhaleleri”, “Şirketler Hukuku”, “Fikri Haklar Hukuku”, “Rekabet Politikası”, “Mali Hizmetler”, “Bilgi Toplumu ve Medya”, “Tarım ve Kırsal Kesim Kalkınması”, “Gıda Güvenliği, Hayvan ve Bitki Sağlığı Politikası”, “Balıkçılık”, “Ulaştırma Politikası”, “Enerji”, “Vergilendirme”, “Ekonomi ve Para Politikası”, “İstatistik”, “Sosyal Politika ve İstihdam”, ”Şirketler ve Sanayi Politikası”, “Avrupa Üzerinden Giden Ulaştırma Ağları”, “Bölgesel Politika”, “Hukuki ve Temel Haklar”, “Adalet, Özgürlük ve Güvenlik”, “Bilim ve Araştırma”, “Eğitim ve Kültür”, ”Çevre”, “Tüketim ve Sağlık Koruması”, “Gümrük Birliği”, “Dış ilişkiler”, “Dış Güvenlik ve Savunma”, “Mali Kontrol”, “Mali ve Bütçe Koşulları”, “Kurumlar” ve “Diğer Konular.”


Yorumları Göster
Yorumları Gizle