GeriDünya Müzakere belgesi son dakikaya kaldı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Müzakere belgesi son dakikaya kaldı

AB dışişleri bakanları, Müzakere Çerçeve Belgesi’ni görüşmek üzere 3 Ekim’den bir gün önce pazar günü toplanacaklar.

AVUSTURYA, Türkiye ile AB arasındaki müzakerelere ‘ışık tutucu’ özelliği olan Müzakere Çerçeve Belgesi’ni dün de onaylamadı. AB Daimi Temsilciler (COREPER) toplantısında, ‘İmtiyazlı Ortaklığın’, belgeye dahil edilmesinde ısrarcı olan Avusturya, belgeye yönelik muhalefetini sürdürdü. Böylelikle konu, 2 Ekim akşamı Lüksemburg’da AB Dışişleri Bakanları’nın yapacağı toplantıya bırakıldı. Dün ortaya konulan üç belge de Viyana tarafından reddedildi; AB Dönem Başkanı sıfatıyla İngiltere’nin Dışişleri Bakanı Jack Straw’ın 3 Ekim’de yapacağı ‘açılış konuşması’, iç idari düzenlemeler ve Türkiye’nin Müzakere Çerçeve Belgesi’nden oluşan üç belgenin hiçbiri onaylanmadı. Konu, dışişleri bakanlarının pazar akşamı Lüksemburg’da yapacağı toplantıya bırakıldı.

Avusturya bu tutumuyla, hem belgeye ‘özel statü’yü çağrıştıran bir ifadenin eklenmesini, hem de Hırvatistan’la ertelenen müzakerelerin başlatılması konusunda bir takvim belirlenmesini amaçlıyor. Uluslararası Savaş Suçluları Mahkemesi ile ‘işbirliği’ yapmadığı gerekçesiyle Hırvatistan’la 16 Mart’ta başlanması planlanan müzakereler, belirsiz bir tarihe ertelenmişti. Mahkemenin Savcısı İtalyan Carla Del Ponte’nin hafta sonunda AB ülkelerine son durum ile ilgili bir rapor sunması bekleniyor.

İKİ SEÇENEK

Raporun olumsuz olması halinde, Hırvatistan’ın elindeki ‘Türkiye vetosunu’ koz olarak kullanması ve raporun olumsuzluğuna rağmen, Hırvatistan’la müzakerelerin başlanması konusunda bir tarih saptanmasını istemesi bekleniyor. Türkiye ise Avusturya’nın beklentisinin yerine gelmesi halinde Lüksemburg’a gitmeyeceğini açıkça muhataplarına bildirdi. Bu durumda AB ya Avusturya’nın beklentisine olumlu yanıt verecek, ya da müzakerelerin başlaması için Avusturya’yı ikna edecek.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle