Dünya Haberleri

DÜNYA

  Mülteci karşıtı Slovak Başbakanı mülteci doktor tedavi etti

  BBC Türkçe
  20.04.2016 - 12:47 | Son Güncelleme:

  Slovakya'nın geçtiğimiz günlerde tekrar seçim kazanarak hükümet kuran başbakanı Robert Fico bir hafta önce kalp krizi şüphesiyle hastaneye kaldırılmıştı.

  Mülteci karşıtı Slovak Başbakanı mülteci doktor tedavi etti

  Çek gazetesi Novinky'nin verdiği habere göre, Slovakya başbakanını Bratislava'da kaldırıldığı hastanede tedavi eden uzman doktor bir mülteciydi.

  Eğitimini 1980'de mülteci olarak geldiği Çekoslovakya'da tamamlayan Tunuslu Mongi Msolly, Çekoslovakya'nın bölünmesinin ardından şimdi artık Slovakya'nın başkenti Bratislava'da yaşıyor.

  Tunus asıllı kardiyolog aynı zamanda başbakanın tedavi gördüğü Kalp ve Damar Hastalıkları Ulusal Enstitüsünün genel müdürü.

  Arapça, İngilizce, Fransızca ve Slovakça konuşan Mongi Msolly, Slovakya'da aynı zamanda çok iyi bir işadamı olarak biliniyor.

  'MÜSLÜMAN TOPLUMA İZİN VERMEYECEĞİZ'

  Katı mülteci karşıtlığıyla tanınan Slovakya başbakanı geçmişte, "Farklı gelenek ve kültürlere sahip insanları entegre etmek zordur. Biz Slovakya'da yaşayan Romanlarla ilgili olarak olumsuz deneyim sahibi olduk. O insanlar gönüllü olarak bize entegre olmazlar" açıklamaları yapmıştı.

  Fico katı bir Müslüman karşıtı olarak da tanınıyor. Geçen yıl mülteci akınının en yoğun olduğu dönemde Robert Fico, "Slovakya topraklarında Müslümanların izler bırakmasını istemiyoruz. Onlarla ilgili olarak büyük bir güvenlik riski var. Biz Slovak Cumhuriyetinde entegre Müslüman toplumunun oluşmasına izin vermeyeceğiz" demişti.

  Slovakya hükümet sözcüsü başbakanın yaklaşık bir hafta kadar daha hastanede gözlem altında tutulacağını açıkladılar.

  Mülteci karşıtı Slovak Başbakanı mülteci doktor tedavi etti

  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı