GeriDünya Mülakatın şifreleri
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  3
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Mülakatın şifreleri

Mülakatın şifreleri
refid:12006532 ilişkili resim dosyası

ABD Başkanı Barack Obama’nın Moskova ziyareti öncesinde eski KGB ajanı Başbakan Putin için “Bir ayağı eskide” demesi, Rusya’da hararetli tartışma başlattı. Rus basınında, “Obama, böl-yönet mantığıyla Rus ilişkilerine müdahale ediyor” şeklinde yorumlar çıktı.

ABD Başkanı Barack Obama, yarın Rusya’ya ilk resmi ziyaretini gerçekleştirecek. Ancak Obama’nın ziyaret öncesinde Başbakan Vladimir Putin için “Onun bir ayağı Soğuk Savaş’ta” demesi Rusya Devlet Başkanı Medvedev’i ise övmesi ‘Obama ne yapmak istiyor’ sorularına yol açtı. Gazeteler, Obama’nın sözlerini şu şekilde deşifre etmeye çalıştı.

Kommersant: “Obama, Medvedev ile iş yapılabileceğini biliyor. Ancak Moskova zirvesinde Putin’in hayır diyeceği hiçbir konuda Medvedev’in tek başına karar veremeyeceği de Washington tarafından çok iyi biliniyor. Bu yüzden en iyi savunma saldırıdır mantığıyla zirve öncesi Putin’e küçük bir saldırı düzenlenmiş oldu.”

Moskovski Komsomolets: “Obama, Moskova ziyareti öncesinde diplomasi tarihinde görülmemiş davranışta bulundu. ABD Başkanı AP ajansına verdiği demeçte bir yandan Medvedev’e övgü yağdırırken, diğer taraftan Putin’i küçük düşürecek ifadeler kullandı. Bu durum Yanki liderinin Moskova’ya büyük oyun planıyla ayak basacağını gösteriyor. Sonu ne olacağı belli olmayan bu oyunda ABD, açıkça Rusya içişlerine müdahale etmiş oluyor. Rusya’daki Medvedev-Putin ikili yönetim modeline resmen müdahale etmiş oluyor.”

Utro.ru sitesi: “Obama, Medvedev’e yatırım yaparak Putin’i siyasi sahneden silme girişiminde bulunuyor. Ancak Obama, Medvedev’in de yarın başlayacak zirve hakkında ‘ABD ile Rusya arasında ilişkiler son dönemde Soğuk Savaş yıllarını anımsatan hal almıştır dediğini’ unutuyor. Obama, Putin’i beğenmiyorsa neden Moskova’ya geldiğinde onunla görüşüyor. Putin’in elinde halen büyük bir güç bulunduğunu demek ki biliyor.”

NELER ELE ALINACAK

Zirvede yıl sonunda süresi dolacak stratejik nükleer saldırı silahlarının azaltılması anlaşması START’ın uzatılması, ABD’nin füze kalkanı projesi ve ekonomik sorunların ele alınması bekleniyor.

İşte o sözler

Obama: Biz Başkan Medvedev ile ilerlerken, Putin, Soğuk Savaş yaklaşımlarının iki ülke ilişkilerinde eskidiğini anlamalı. Putin’in bir ayağı hep eski tarz işlerde, diğeri yenide.

Putin: Biz parantez bacaklı değiliz. İki ayağımız üzerinde sağlam duruyor ve geleceğe bakıyoruz.

Medvedev: Obama’nın ziyaretinin ikili ilişkilerin gelişimi için yeni fırsatlar yaratmasını bekliyoruz.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle