GeriDünya Mösyö’ye ‘% 51’ şoku
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Mösyö’ye ‘% 51’ şoku

Anketlerde ilk kez AB anayasasına ‘Hayır’ diyen Fransızların oranının yüzde 50’nin üstüne çıkması siyaset sahnesine bomba gibi düştü. Türkiye’nin olası AB üyeliği nedeniyle Fransızların AB anayasasına ‘Hayır’ oyunu desteklediği iddia edilirken, Cumhurbaşkanı Chirac’tan 29 Mayıs’taki referandumdan ‘Evet’ oyu çıkarması için kolları sıvaması isteniyor.

FRANSA’da yapılan son kamuoyu yoklamalarında, AB Anayasası’na ‘Hayır’ sonucu çıkması, ülkede şok etkisi yaratırken, Başbakan Jean-Pierre Raffarin, ‘Bu konu beni düşündürüyor, ancak kaygılandırmıyor’ dedi. Fransız halkının anayasaya olumsuz oyu, AB içinde ciddi bir kriz anlamına geliyor ve bu nedenle Cumhurbaşkanı Jacques Chirac’a ‘Evet’ için kampanya başlatarak ağırlığını koyması yolunda baskı yapılıyor.

Fransız halkı, 29 Mayıs’ta yapılacak Anayasa halk oylamasında ‘Hayır’ oyu kullanarak, Türkiye’nin de AB üyeliğini de reddedeceğini varsayıyor. Bunda, Türkiye karşıtlarının yaptığı propaganda çalışmalarının önemli rolü bulunuyor. Nitekim, en son yapılan çeşitli kamuoyu yoklamalarına göre, Fransız seçmenin yüzde 51’i, bazı sonuçlara göre ise yüzde 55’i, anayasaya ‘Hayır’ oyu verecek. Konuyla ilgili düşüncesi sorulan Başbakan Jean Pierre Raffarin, şunları söyledi: ‘Bu olasılık beni üzmüyor. Beni düşündürüyor, ancak kaygılandırmıyor. Çünkü halk oylamasının sonuçlarıyla ilgili belirsizlik, her Fransız vatandaşına tarihi rol yükleyecektir. Bu da çok önemlidir.’

Fransa ve AB içinde olası bir krizi önleyebilmek için, Chirac’ın ‘Anayasaya evet’ kampanyası başlatması gerektiği Fransa’daki siyasi çevreler tarafından ısrarla dile getiriliyor. Roma’da AB anayasasına imza atan Chirac’ın şimdi topluma bu uluslararası uzlaşıyı kabul ettirmesi gerektiği iddia ediliyor.

TOP CHIRAC’TA

Ancak bu çevreler, Chirac’ın anayasaya ‘Evet’ oyu verilmesi için çalışarak, kendi prestijini de tehlikeye atabileceğini belirtiyorlar. Buna neden olarak da, ülkedeki işsizliğin giderek artması, Türkiye’nin AB üyeliği ve alım gücünün azalması yüzünden zaten kızgın olan Fransız seçmenin, anayasa halk oylamasını, hükümeti protesto oylamasına dönüştürebileceği tehlikesini gösteriyorlar.

Paris’te, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, İspanya Başbakanı Jose Luis Rodriguez Zapatero ve Almanya Başbakanı Gerhard Schröder’e verdiği yemek sonrası konuşan Chirac ise halkın ‘hayır’ oyu vermesi durumunda ülkesinin ’tecrit’ olacağını vurguladı. Chirac, referandumdan olumlu bir karar çıkacağı konusunda iyimser olduğunu söyledi.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle