GeriDünya Molla Ömer: Toparlanın ve direnin
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Molla Ömer: Toparlanın ve direnin

Afganistan`da Kuzey İttifakı karşısında gerileyen Taliban güçlerinin lideri Molla Muhammed Ömer, Taliban güçlerine, kaçmamalarını, komutanlarının sözlerini dinlemelerini, yeniden toparlanıp savaşmalarını istedi.

Taliban yanlısı Afgan İslami Ajansı`nın (AIP) haberine göre, Molla Ömer, adamlarına telsizden Peştunca seslenerek, ``Size komutanlarınıza tamamen itaat etmenizi emrediyorum`` dedi.

Kandahar`dan seslendiğini söyleyen Molla Ömer, Taliban güçlerinegruplar halinde biraraya gelmelerini, direnmelerini ve savaşmalarını söyledi.

Molla Ömer, adamlarına TSİ 13.30`dan kısa bir süre sonra 8 dakikalık konuşmayla seslendi. 

BİN LADİN VE DİĞER LİDERLER GÜVENDE 

Taliban Lideri Molla Ömer, diğer üst düzey yetkililer ve Usame Bin Ladin`in sağ ve güvenli bir yerde oldukları bildirildi.

Kimliğinin açıklanmasını istemeyen bir Taliban yetkilisi,Pakistan`ın başkenti İslamabad`da İRNA`ya yaptığı açıklamada, Molla Ömer, Bin Ladin ve bütün üst düzey yetkililerin sağ ve güvende olduklarını belirttikten sonra, Molla Ömer`in emrine uygun olarak Taliban güçlerinin ülkenin güneyine doğru çekildiklerini söyledi.

``Molla Ömer`in Kabil`den çekilme ve uzun süreli bir gerilla savaşına hazırlanma emri bazı Taliban komutanları için de sürpriz oldu`` diyen yetkili, son birkaç günde, ABD ve İngiltere`nin başlattığı askeri harekattan önce kontrolleri altında olan bölgelerin yüzde 40`ını kaybettiklerini açıkladı.

Son 3 günde Taliban`a karşı mücadele eden Kuzey İttifakı, Afganistan`ın kuzeybatısını neredeyse tamamen kontrolü altına alırken,bu sabah başkent Kabil`e de girdi.

İttifakın ülkenin doğusunda Pakistan sınırındaki önemli eyalet merkezi Celalabad`ı da kuşattığı ve her an ele geçirebileceği bildirildi. İttifakın son günlerdeki hızlı başarısının başladığı andan itibaren Taliban askerlerinin yenilmekten çok bir geri çekilme harekatı sürdürdükleri belirtiliyordu.

 

 

MEZAR-I ŞERİF'TE 100 TALİBAN ASKERİ ÖLDÜRÜLDÜ

Kuzey İttifakı`nın, ele geçirdiği Mezar-ı Şerif`te gizlenen 100`den fazla Taliban savaşçısını öldürdüğü bildirildi.

BM sözcüsü Stephanie Bunker, düzenlediği basın toplantısında, Mezar-ı Şerif düştükten sonra gizlenen 100`den fazla Taliban askerinin öldürüldüğü bilgisinin, çeşitli kaynaklar tarafından BM`ye doğrulandığını söyledi.

Konuyla ilgili ayrıntı vermeyen Bunker, Afganistan`da durumun hızla değiştiğini, Kabil`in de bu sabah Kuzey İttifakı`nın eline geçmesinden sonra yağmalama haberlerinin geldiğini ancak bunların görece olarak küçük ölçekte olduğunu söyledi.

Mezar-ı Şerif`in Cuma akşamı Kuzey İttifakı`nın eline geçmesinin ardından, kentte birçok yağmalama, hızla idam ve adam kaçırma olayları görüldüğüne dair haberler geliyor.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle