GeriDünya 'Mısır'ın devrimini çalıyorlar'
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

'Mısır'ın devrimini çalıyorlar'

'Mısır'ın devrimini çalıyorlar'

İran Meclis Başkanı Ali Laricani, ABD’yi, Mısır’da yaşanan devrimi çalmak ve İsrail’in çıkarlarına yormaya çalışmakla suçladı.

IRNA haber ajansının haberine göre, Laricani, “ ABD’li politikacılar Mısır’daki devrimin kontrolünü ele geçirmeyi ve onu çamurda boğmak istiyor” dedi.

 

Laricani, Cuma günü Mısır’ın eski Devlet Başkanı Hüsnü Mübarek’in görevini bırakmasını, “Mısır devriminin zaferlerindeki ilk adım” olarak yorumlamıştı.

 

Yaptığı son açıklamada ABD’yi hedef alan Laricani, “Ancak bu zaferin öncesinde ve sonrasında, Mısırlıların zaferini ele geçirmek isteyen ABD’lilerin komplolarına tanık olduk” dedi ve Washington’u, İsrail’in isteklerine hizmet etmekle suçladı.

 

CAMP DAVID’İ UYGULUYORLAR

Laricani, “ABD’liler, Siyonist rejimler işbirliği yaparak Mısır’ın itibarını ayaklar altında çiğnedi… Şimdi, yüzsüzce Mısır’da hayata geçirilecek demokratik şartların utanç verici Camp David anlaşmalarına uyması gerektiğini söylüyorlar” dedi.

 

Mısır’da oluşturulacak demokrasiye tepki veren Laricani, “ABD’nin talimatlarını dinleyen yasadışı bir askeri konseyle nasıl demokrasi olur” ifadesini kullandı.

 

Mübarek’in görevini terk etmesinin ardından, kontrolü ele geçiren ordu, Mısır ile İsrail arasındaki barış anlaşmasına saygı duyulacağını açıklamıştı.

 

İran, “ABD ve İsrail’in yenilgisi” anlamına gelen isyana müdahale edilmesine tepki gösterirken, ABD, isyan hareketinin büyümesini ve 2009’daki gibi hükümet karşıtı gösteriler başlatmasını umuyor.

 

 

 


Yorumları Göster
Yorumları Gizle