GeriDünya Midilli lezbiyenlere savaş açtı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  4
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Midilli lezbiyenlere savaş açtı

Midilli lezbiyenlere savaş açtı
refid:8828615 ilişkili resim dosyası

Ege’de, Ayvalık’ın karşısında bulunan Midilli adasında lezbiyenlere karşı savaş açıldı. Ada sakinleri, Midilli’nin lezbiyenlikle bağdaştırılmasına isyan ettiler.

Üç ada sakini, ilk aşamada eşcinsel kadın derneklerinin adlarındaki "lezbiyen" kelimesini değiştirmeleri talebi ile mahkemeye başvurdu. Midilli aslında Lesbos adasının merkezi ve limanı. Ancak, ada sakinleri ve özelikle kadınlar, "lesbosluyum" demelerinin "lezbiyenim" anlamı da taşıdığından adanın merkezi olan "Midilliliyim" demeyi tercih ediyorlar.

"Lesbosluyum" kelimesinin adanın tarihi ve coğrafi kimliğine saygısızlık olduğunu söyleyen üç Midilli sakini, "Biz Lesboslular, bu duruma son vermek istiyoruz. Memleketimizin neresi olduğunu söyleyemiyoruz, yoksa alay konusu oluyoruz" dediler. Davacılar ilk aşamada Yunanistan Eşcinsel Lezbiyen Toplumu’nun (OLKE) adını değiştirmesini istiyor. 10 Haziran’da görüşülecek davayı kazanmaları halinde, dünyadaki tüm derneklerin isimlerinden "lezbiyen" kelimesini çıkarmaları için Avrupa mahkemesine bile gidecekler.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle