Dünya Haberleri

DÜNYA

  Liberya'da başhekim Ebola tehtidiyle karantinaya alındı

  hurriyet.com.tr
  29.09.2014 - 16:50 | Son Güncelleme:

  Liberya'da ebola krizi hız kesmiyor. Binlerce kişinin yaşamnı yitirdiği ülkede Başhekim, asistanının ebola virüsü nedeniyle ölmesinden sonra kendisini 21 günlük karantinaya aldırdı.

  Perşembe günü asistanın ölmesiyle Sağlık Bakanlığı binası tedbir amaçlı olarak kapatıldı. Bakanlık binası Cuma günü yeniden açıldı ancak Başhekim Bernice T. Dahn'ın karantina sürecine alındığı aktarıldı.

  Dünya Sağlık Örgütü'nden yapılan açıklamaya göre ülkede Ebola'ya yakalananların sayısı 6 bin 553'e çıkarken, ölenlerin sayısı 3 bin 83 oldu.

  Ebola virüsünün en fazla etkisini gösterdiği Liberya'da sağlık sistemi çökerken, bir taraftan da ekonomi durma noktasına geldi. Başkent Monrovia'nın kalabalık Waterside Market'inde satışlar büyük ölçüde azaldı.

  Atlas Okyanusu'nun balıklarından, Amerika'dan ithal edilen eşyalara ve okul araç-gereçlerine kadar hemen herşeyin satıldığı çarşı, Ebola'dan sonra can çekişmeye başladı. Liberya'da okulların salgından dolayı açılamaması ve işsizliğin had safhaya çıkması ile pazardaki esnaf bazen tek bir satış yapmak için günlerce beklemek zorunda kalıyor.

  Ölümcül Ebola virüsünden dolayı okulların açılamaması eğitime büyük darbe vurduğu gibi esnafı da olumsuz etkiledi. Mart ayında patlak veren Ebola salgını, yaklaşık 80 bin insanın yaşadığı West Point bölgesinde halkın son umudu pirinç gibi gıdalar dağıtan yardım kuruluşları. Günde 20-30 yeni Ebola vakasının görüldüğü Liberya'da yüzbinler acil yardım bekliyor.

  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı