GeriDünya Korkunç rapor
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Korkunç rapor

Sigara ölümlerinin sağladığı ekonomik yararla ilgili rapor, anti-nikotin lobisinin şiddetli tepkisiyle karşılaştı. Amerikan Philip Morris şirketinin hazırlattığı rapora göre "sigara ölümleri sayesinde devletin emeklilik ve sağlık fonları rahatlıyor." Ancak bu ifade, devletlerin sigarayı teşvik etmesini sağlamaya yönelik kötü bir manevra olarak değerlendirildi.

Daha geçen ay Los Angeles Mahkemesi tarafından, kanserden ölmek üzere olan bir sigara tiryakisine 3 milyar dolar ödemeye mahkum edilen Philip Morris şirketinin hazırlattığı rapor, ABD'de sigaraya karşı savaş veren cephede büyük tepki yarattı. ABD'deki sigara karşıtı lobinin önde gelen isimlerinden Prof. Richard Daynard, ‘Bir devletin, vatandaşlarının erken ölümünden çıkar sağlayabileceğini düşünmek normal bir davranış değildir’ dedi.

Philip Morris'in Arthur D. Little adlı uluslararası danışmanlık şirketine yaptırdığı araştırma Çek Cumhuriyeti'nde gerçekleştirildi. Araştırma sonunda ortaya çıkan rapora göre Çek Cumhuriyeti, 1999 yılında sigaranın yol açtığı hastalıklar yüzünden erken ölen vatandaşları sayesinde sağlık, emeklilik ve huzurevlerinin finansmanında 147 milyon dolarlık tasarruf sağladı.

Anti-sigara lobisi bu verinin ‘ekonomik tasarruf’ olarak sunulmasını tüyler ürpertici bir davranış olarak nitelerken, Philip Morris şirketi de savunmaya geçti. Şirket, sigara karşıtlarından gelen eleştirileri üzüntüyle karşıladığını belirterek, ‘Bu rapor, Çek Cumhuriyeti’nde sigaraya ek vergi konulmasıyla ilgili tartışma çerçevesinde hazırlanmıştır. Sigara içenlerin erken ölümünün topluma yarar sağlayacağı şeklinde bir ima söz konusu değildir' dedi.

Philip Morris Sözcüsü Remi Calvet'in açıklamasına göre, şirket yaptırdığı araştırmayla sigara içenlerin bir ülkenin sağlık sistemine ne kadar yük olduğunu ortaya çıkarmayı amaçladı. Calvet, ‘Sigara-sağlık ilişkisini konu alan tartışmanın içine girmeye niyetimiz yok’ dedi.

REKLAM SAVAŞI

Araştırmanın yapıldığı Çek Cumhuriyeti, 2004 yılındaki muhtemel AB üyeliğinden önce sigara reklamlarıyla ilgili yasayı değiştirmesi için baskı altında bulunuyor. Mevcut yasaya göre sinemalarda, gazete ve dergilerde, ayrıca sokaklardaki billboardlarda sigara reklamı yapılabiliyor.

Philip Morris gibi sigara şirketleri ise yasanın kendi tavsiyeleri doğrultusunda değiştirilmesi için çaba gösteriyorlar. Buna göre radyo ve billboardlardaki reklamlarla sponsorlukların kaldırılması, ancak yazılı medyadaki ilanlara dokunulmaması öneriliyor. Philip Morris, Çek pazarının yüzde 80'ini elinde bulunduruyor.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle