GeriDünya Kızıl ajan İstanbul'a da uğramış
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  35
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Kızıl ajan İstanbul'a da uğramış

Kızıl ajan İstanbul'a da uğramış
refid:15182865 ilişkili resim dosyası

ABD tarihinin en büyük casusluk operasyonlarından birinde yakalanan Anna Chapman isimli Rus ajanın bir dönem İstanbul'da da bulunduğu ortaya çıktı.

  

İŞTE RUS KIZIL AJANIN İNTERNETE KOYDUĞU FOTOĞRAFLAR

KIZIL AJAN ANNA YAKALANDI / WEB TV           

Amerikan Federal Soruşturma Dairesi (FBI), 7 yıldır süren en büyük casusluk operasyonlarından birini tamamlayıp 10 kişiyi Rus ajanı oldukları gerekçesiyle tutukladı. On birinci sanık ise Kıbrıs Rum Kesimi’nde yakalanıp, kefaletle salıverildi.

Dünya medyası, KGB kökenli Rusya Başbakanı Vladimir Putin tarafından görevlendirildiği öne sürülen ajanlar arasında ise en fazla ilgiyi Anna Chapman isimli kadına gösterdi.

Kızıl saçları, yeşil gözleriyle dikkat çeken ve medya tarafından "femme fatale" (Ölümcül kadın) olarak tanımlanan Chapman'ın, sosyal paylaşım sitesi Facebook'ta kullandığı fotoğraf gazetelerin manşetlerine taşındı.

The Associated Press ajansının haberine göre, 28 yaşındaki güzel ajanın Facebook'ta yer alan 90'dan fazla fotoğraftan biri de İstanbul'daki butik otel Les Ottomans'da çekildi.

Ancak ajans, hangi tarihte çekildiği belirtilmeyen fotoğrafı henüz yayımlamazken, Chapman'ın Türkiye dışında birçok ülkede daha çekilmiş görüntülerinin bulunduğunu bildirdi.

İKAMETİ "SAHTE SOKAK, NO. 99’
Kendisini insan kaynakları, teknoloji ve emlak dahil birçok sektörde uzman bir iş kadını olarak tanımlayan Chapman, cumartesi günü New York’ta bir restoranda Amerikalı bir sivil polis ile buluşurken yakalanmıştı.

Ajanlık yaparken “Irina Kutsov” sahte ismini kullanan Chapman, bir defasında cep telefonu satın alırken bu ismi vermiş, adresinin ise “Fake Street (Sahte Sokak), No. 99” olduğunu söylemişti. FBI, 28 yaşındaki Anna’yı, “kandırma ustası” olan eğitimli bir ajan olarak tanımlıyor.

Chapman'ın eşinden boşandıktan sonra şubat ayında Moskova'dan, New York'a taşındığı bildirilirken, genç kadının uzun yıllar Londra'daki bir yatırım şirketinde de çalıştığı belirtildi. Chapman'ın tutuklanmasına karar veren ABD mahkemesi, Rus kadının şirketlerinin toplam değerinin 2 milyon dolar olduğunu açıkladı.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle