GeriDünya ‘Kısmen uygularız’ dedi asker gidiyor anladılar
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

‘Kısmen uygularız’ dedi asker gidiyor anladılar

KKTC Başbakanı Talat’ın partisi CTP’nin iki numaralı ismi Ferdi Sabit Soyer’in, ‘Annan Planı’nın mülkiyet bölümünü uygulayacağız’ demeci Rum Kesimi’ni umutlandırdı.

Rum basını bu sözleri ‘Annan Planı’nı tek taraflı uygulayacaklar’ diye çarpıtınca Rum liderler, ‘Türk askeri gidecek’ sevinci yaşadı.

KKTC Başbakanı Mehmet Ali Talat’ın lideri olduğu Cumhuriyetçi Türk Parti’nin (CTP) iki numaralı ismi, Genel Sekreter Ferdi Sabit Soyer, önceki gün Rum Astra radyosuna Annan Planı’nın mülkiyet ile ilgili bölümlerini tek taraflı olarak uygulayacaklarını söyledi. Konunun Talat tarafından Ankara’ya teklif edileceğini belirten Soyer’in bu sözleri Rum medyası tarafından yorumlanarak manşetlere taşındı. Gazeteler haberi okurlarına şöyle iletti:

BASIN ÇARPITTI

Fileleftheros: Mehmet Ali Talat, Annan Planı’nı tek taraflı olarak uygulama kararı aldı. Türk tarafından aldığımız bilgilere göre, ilk önce Maraş’ı verecekler.

Alithia: Talat’ın resitali, Tasos’un çaresizliği. CTP Genel Sekreteri Soyer’in açıkladığı üzere, Rum tarafının ikinci referandumu ileri götürmeye hazır olması halinde Kıbrıs Türk tarafı, çözümü tek taraflı olarak ileri götürme niyetinde.

Haravgi: CTP, Annan Planı’nın öngörülerini tek taraflı uyguluyor.

Mahi: Toprak ve evlerimizi verecekler.

Politis: Türkiye-Kıbrıslı Türkler karşı atağa geçiyor. Talat hükümeti, toprak iadesi, göçmenlere tazminat verilmesi ve askerlerin uzaklaştırılması gibi önlemler açıklamayı düşünüyor.

LİDERLER UMUTLANDI


Gazete haberlerini okuyan Rum hükümeti radyodan ses kayıt kasetlerini istedi. Rum liderler, dün peş peşe olumlu demeçler vermeye başladı. Rum liderlerin yorumları şöyle:

Kıbrıs Rum Yönetimi Lideri Tasos Papadopulos: Bu yöndeki her türlü çaba hoş karşılanır. Ancak Talat bir yandan bunları söylerken diğer yandan Kıbrıs’ın üyeliğinin ertelenmesini istiyor ki bu, tabiatıyla olamaz.

DİSİ Lideri Nikos Anastasiadis: Kıbrıs Türk toplumunu temsil etmekte olan bir Kıbrıs Türk partisinin yetkilisi tarafından yapılan bir açıklamayı kimse gözardı edemez.

Hükümet Sözcüsü Kipros Hrisostomidis: İnanmıyoruz ama öneridir. Talat önce Ankara ile bağlarını koparsın.

AKEL Sözcüsü Andros Kiprianu: Hele bir niyetleri netleşsin.

Anlayışları bu kadarmış

CTP Genel Sekreteri Ferdi Sabit Soyer ise sözlerinin çarpıtılmasına tepki gösterdi. Soyer, Rum yönetimini karıştıran sözleri ile ilgili olarak şunları söyledi:

‘Anlayışları bu kadar. Ben, ‘Sizin Kıbrıs Türk halkını ve Türkiye’yi, milliyetçi çıkarlarınıza göre sıkıştırmak için ele aldığınız mal mülk demogojisine, finans kaynakları bulursak, çözüm bulacağız. Annan planının toprak ve mülkiyet bölümlerini uygulamak istiyoruz’ dedim.’

Soyer, Annan Planı’na göre verilecek topraklardaki insanları belirsizlikten kurtarmak için yine planda öngörüldüğü gibi yeni yerleşim birimleri oluşturmak istediklerini de sözlerine ekledi.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle