GeriDünya Kırgızistan'da Kürtlerin evlerine saldırı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  3
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Kırgızistan'da Kürtlerin evlerine saldırı

Kırgızistan;da bir köyde yaşayan Kürt ailelerin evlerine saldırı düzenlendi.

Kabar haber ajansının haberine göre, Kırgızistan İçişleri Bakanlığı yaptığı açıklamada, saldırının dün akşam saatlerinde Çüy bölgesi Moskva kazasına bağlı Petrovka köyünde meydana geldiğini bildirdi.

Kırgız, Rus ve Karaçay kökenli gençler evleri taşa tuttu

Açıklamada Petrovka köyünde Kırgız, Rus ve Karaçay kökenli bir kaç yüz gencin, Kürt kökenli Kırgız vatandaşlarının evlerini taşa tuttuğu belirtildi.
Saldırılarda Kürt kökenli Kırgız vatandaşlarına ait 20 ev ile 10 kadar aracın tahrip edildiği bildirilen haberde, köyde bulunan Kürtlerin saldırılar sırasında evlerini terk ederek kaçtıkları kaydedildi.

Kürtlerden birinin Rus kız çocuğuna tecavüz ettiği iddiası öfke patlaması yağtı

Kırgız polisi, dün meydana gelen saldırılara köyde yaşayan Kürtlerden birinin, 4 yaşında bir Rus kız çocuğuna tecavüz ettiği iddialarının neden olduğunu kaydetti.
Güvenlik güçlerinin, 4 yaşındaki kız çocuğa tecavüz ettiği ileri sürülen kişi ile olaylara karışan 50 kadar kişiyi tutukladığı, olayla ilgili soruşturma başlatıldığı belirtildi.

İçişleri Bakanı açıklama yaptı

Reuters'ın haberine göre, Kırgızistan İçişleri Bakanlığı sözcüsü Bakıt Seitov yaptığı açıklamada, "Durum kontrol altında, ölü ve yaralı yok. Ruslar ve Kırgızlar bir yanda, Kürtler öbür yanda" dedi.

Tecavüzle suçlanan kişi gözaltında

Sözcü polisin küçük kız çocuğuna tecavüz ettiği ileri sürülen kişiyi gözaltına aldığını ve olayın soruşturulduğunu söyledi. Olay yerine gelen güvenlik güçlerinin, köy çevresinde güvenlik önlemi alarak köye giden yolları bir süre trafiğe kapattığı, köyde dün gecenin sakin geçtiğini belirtildi.

Azattık Haber Ajansı ise kavgada 2 kişinin silahla yaralandığını, köy halkının Kürtlere köyü terk etmeleri için bir gün süre tanıdığını, aksi halde saldırılarına devam edecekleri tehdidinde bulunduğunu belirtti.

Kırgızistan'da 30 binden fazla Kürt yaşarken, olayların çıktığı Petrovka köyünde 120 Kürt ailesi yaşıyor. Kırgizistan'daki Kürtlerin, Sovyetler Birliği döneminde 1937'de Azerbaycan ve Ermenistan'dan, 1944'de ise Gürcistan'dan sürülen Kürtler olduğu belirtildi.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle