GeriDünya Kırgızistan'da 13 yılda 13 af
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Kırgızistan'da 13 yılda 13 af

Kırgızistan'da, bağımsızlığın kazanılmasından bu yana geçen 13 yılda, cezaevlerindeki mahkumlar 13. kez aftan yararlanacak.

Devlet Başkanlığı Hukuk Dairesi Başkanı Anarbek İsmailov, ''Anayasanın kabul edilişinin 10. yılı'' ve ''Kırgız devletçiliğinin 2200. yılı'' nedeniyle Yasama Meclisi'nin geçen yıl kabul ettiği af yasasının, Devlet Başkanı Askar Akayev tarafından onaylandığını açıkladı.

Af yasasının basın organlarında yayınlandıktan sonra yürürlüğe girmesiyle 700 mahkum özgürlüğüne kavuşurken, 1000'den fazla mahkumun cezalarında indirim yapılacak.

Yasadan, hafif suçlardan mahkum olanlar, askeri suçlular, Çernobil nükleer tesislerinde meydana gelen kazanın ardından kaza bölgesindeki yardım çalışmalarına katılanlar, 1. ve 2. derecede özürlü mahkumlar, 50 yaşın üzerindeki kadın ve 60 yaşın üzerindeki erkek mahkumlar ile 18 yaşından küçük olup da ilk kez mahkum olan, ancak 7 yıldan az ceza alan çocuklar ve gençler, cezalarının tamamlanmasına 1 yıl ve daha az zaman kalan mahkumlar yararlanacak.

Önceki aflardan yararlanan mahkumlar, bu şartları taşısalar dahi, son aftan yararlanamayacak.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle