GeriDünya Kırgızistan yine karıştı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  8
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Kırgızistan yine karıştı

Kırgızistan yine karıştı
refid:14712893 ilişkili resim dosyası

Kırgızistan'da devrik lider Kurmanbek Bakiyev yandaşları, ülkenin güneyindeki üç bölgesel hükümet binasını ele geçirdi.

KUZEY-GÜNEY SAVAŞI

DEVRİM KANLI OLMUŞTU / FOTO GALERİ 

Göstericiler ilk baskını ülkenin en büyük ikinci kenti olan Oş'ta gerçekleştirdi. Reuters'in haberine göre, güvenlik güçleriyle çatışan yaklaşık bin kişi binaya girerek, geçici hükümetin Oş eyaleti valisi olarak atadığı Sooronbay Ceenbekov'un görevini elinden aldı. 

İsyancılar, koltuğa Bakiyev döneminde valiliğe atanan Mamasadık Bakirov'u oturttu. 

Geçici Kırgız hükümeti, bunun Bakiyev yandaşlarının darbe planının bir parçası olduğunu söylerken, Savunma Bakanı İsmail İsakov'u Oş'a gönderdi.

Reuters ayrıca, Bakiyev destekçilerinin kalesi olarak bilinen Oş şehrindeki olayların ardından, hükümet yandaşlarının da bölgesel hükümet binası önünde toplanmaya başladığını bildirdi.

Bakiyev'in memleketi olan Celalabad şehri ve Batken kasabasında da olaylar çıktı. Ajanslar, Bakiyev yandaşlarının bu bölgelerdeki hükümet binalarını da ele geçirdiğini bildirdi.

Bakiyev taraftarları, dün de Kırgızistan'ın başkenti Bişkek'te gösteriler düzenleyerek, eski Belediye Başkanı Nariman Tüleyev'in yeniden göreve getirilmesini talep etmişti. Gösteriler olaysız sona ermişti.

Kırgızistan'da Bakiyev hükümeti 7 Nisan'da isyana dönüşen kanlı gösteriler sonucu devrilmişti. Devrik lider, resmi kayıtlara göre 85 kişinin öldüğü olayların ardından Belarus'a kaçmıştı.

Bakiyev'e kapılarını açan Belarus bugünkü olaylarını ardından, güvenlik sebeplerinden ötürü Kırgızistan büyükelçisini geri çağrırken, tüm diplomatlarının Bişkek'i terk ettiğini bildirdi.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle