GeriDünya Kırgız hükümeti: Bakiyev Türkiye'de saklanıyor
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  14
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Kırgız hükümeti: Bakiyev Türkiye'de saklanıyor

Kırgız hükümeti: Bakiyev Türkiye'de saklanıyor

Kırgızistan'da geçici hükümet, devrik lider Kurmanbek Bakiyev'in Türkiye'de saklandığını açıkladı. Kırgız hükümeti, "Masum sivillerin katliamından sorumlu olan Bakiyev er ya da geç elimize geçecek" dedi. Türk Dışişleri, "Elimizde Bakiyev'in Türkiye'de olduğuna dair bir bilgi yok" açıklaması yaptı.

DEVRİM KANLI OLMUŞTU / FOTO GALERİ

KIRGIZİSTAN'DA KUZEY-GÜNEY SAVAŞI

Kırgızistan'daki geçici hükümetin başkan yardımcısı Azimbek Beknazarov, "Bakiyev Belarus''un Minsk şehrinden ayrıldı ve savcılıktan aldığımız bilgiye göre şu an Türkiye'de saklanıyor" dedi.

Beknazarov, Bakiyev için, "Masum sivillerin katliamından sorumlu olan bir suçlu olarak er ya da geç bize teslim edilecek" ifadesini kullanırken, devrik liderin yakalanması için İnterpol'e başvurduklarını belirtti.

AFP haber ajansına konuşan Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Burak Özügergin, "Elimizde Bakiyev'in Türkiye'de olduğuna dair ne bir gösterge, ne bir işaret, ne de bilgi var" dedi.

Bakiyev, Nisan ayında 87 kişinin hayatını kaybettiği kanlı devrimin ardından önce Kazakistan'a, oradan da Belarus'a kaçmıştı.

Kırgız ve Rus haber ajansları, geçtiğimiz günlerde de Bakiyev'in ailesiyle birlikte Antalya'da tatil yaptığını iddia etmiş, ancak bu haber Türkiye'nin Bişkek Büyükelçiliği tarafından yalanlanmıştı.

Geçici Kırgız hükümeti, Nisan ayındaki isyanlarda göstericilerin vurulması emrini vermekle suçladığı Bakiyev'in dokunulmazlığını kaldırarak, Belarus'tan devrik liderin kendilerine verilmesini istemişti.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle